„Kosznajderia – historie nagrane” – zapraszamy do współpracy

„Kosznajderia – historie nagrane” – zapraszamy do współpracy

Stowarzyszenie Akolada oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizują drugą część zadania pn.: „Kosznajderia - historie nagrane”.  W ubiegłym roku, w ramach pierwszej odsłony projektu, powstało sześć odcinków podcastu dotyczącego życia codziennego Kosznajdrów.

Dzięki nagraniom można zaznajomić się z trochę „mniej oficjalną” historią krainy i ludzi, którzy żyli pomiędzy Chojnicami a Tucholą jeszcze po II Wojnie Światowej. Każdy z odcinków poświęcony jest innej tematyce – można poznać  m.in. Kosznajderię od kuchni, historię chaty podcieniowej w Silnie, czy też wysłuchać anegdot o jednym z ostatnich Kosznajdrów – Hansie Janowitzu.

Ubiegłoroczne nagrania udostępniliśmy na stronie gok.chojnice.pl w zakładce: Kultura - Kosznajderia – Multimedia oraz na stronie internetowej Radia Weekend (które i w tym roku jest partnerem medialnym projektu). Publikacja tych materiałów spotkała się z dużym odzewem ze strony mieszkańców regionu. Poszczególne odcinki były udostępniane na prywatnych profilach społecznościowych, komentowane (zarówno pozytywnie, jak i negatywnie) i dyskutowane. Słuchacze dopytywali o kolejne odcinki podcastu na temat życia codziennego Kosznajdrów.

W tym roku pozyskaliśmy dotację na dalsze nagrania z gminy Chojnice. Do udziału w realizacji kolejnych odcinków zachęcamy mieszkańców regionu.

Zapraszamy wszystkich, którzy zechcą podzielić się swoimi niepowtarzalnymi wspomnieniami, pamiętnikami, czy relacjami na temat Kosznajdrów i Kosznajderii.

Być może pochodzicie z rodziny o kosznajderskich korzeniach? Być może w rodzinnych opowieściach zachowały się wspomnienia o sąsiedzie – Kosznajdrze? Być może znacie historię pokosznajderskiego majątku lub budynku?

Tych, którzy zechcą się podzielić znanymi sobie historiami na temat życia codziennego Kosznajdrów prosimy o kontakt poprzez e-mail: lucynab@gokchojnice.pl lub telefon do biura Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach (tel. 793 610 036) w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry