Cykl konkursów: „Co nam zostało z tych lat…? - kultura XX-lecia międzywojennego”
XX –lecie międzywojenne to czas, kiedy kultura stała się powszechnie dostępna. Do małych miejscowości docierały kina i teatry objazdowe, odbywały się koncerty i recitale plenerowe – wszystkie te wydarzenia cieszyły się dużą popularnością także wśród społeczności naszego regionu. Sytuacja taka była odzwierciedleniem upowszechniania kultury i edukacji w Niepodległej Polsce, a także następstwem przełomowych wynalazków służących do zapisu i odtwarzania wydarzeń kulturalnych (fonograf, kinematograf, gramofon …). Filmografia i świat muzyki były wówczas bardzo ze sobą połączone. Aktorzy śpiewali piosenki, a piosenkarze występowali w filmach. Teksty Hemara, Tuwima czy Konarskiego do dnia dzisiejszego wykorzystywane są przez muzyków, zaś muzyka Henryka Warsa na wiele lat zmieniła polską scenę. Wielu dorosłych mieszkańców naszej gminy do dziś z sentymentem wspomina program "W starym kinie" , emitowany w polskiej telewizji jeszcze w roku 1999. Dzięki temu programowi mieszkańcy nawet najmniejszych miejscowości mieli zapewnioną rozrywkę o wielkim bagażu poznawczym, estetycznym, a przy tym historyczno-filmowym. Pierwsze polskie filmy dźwiękowe, pomimo swojego typowo rozrywkowego charakteru, to zabytki kina narodowego i przykłady ścisłego przestrzegania konwencji gatunkowej.
Upowszechnienie polskiej muzyki z okresu międzywojennego, zarówno tej klasycznej, jak i jazzowej i rozrywkowej – nierozerwalnie związanej z pierwszymi polskimi filmami dźwiękowymi jest głównym celem projektu Co nam zostało z tych lat…? W ramach projektu, w gminie Chojnice odbędą się audycje muzyczne, lekcje muzealne, projekcje archiwalnych filmów i koncerty plenerowe.
Chcąc urozmaicić powyższe działania proponujemy konkursy towarzyszące wydarzeniom realizowanym w ramach projektu. Na naszym profilu FB będą ukazywały się zagadki dotyczące kultury międzywojnia. Zachęcamy do udziału – atrakcyjne nagrody czekają!