„Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”

„Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone 15 sierpnia to wyznaczniki zakończenia żniw na Kaszubach. Rolnicy starali się do tego dnia, popularnie nazywanego Świętem Matki Boskiej Zielnej uprzątnąć zboże z pól. Część tradycji żniwnych i prac związanych z obróbką zboża mogli poznać uczestnicy projektu „Kaszëbskô Ùczba” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W przeddzień święta, w Swornegaciach odbył się wykład poświęcony dawnym rzemiosłom oraz chowie i hodowli zwierząt gospodarskich. Etnografka – Maria Czaplewska bardzo ciekawie opowiedziała o dawnych zajęciach Kaszubów, ilustrując słowa pokazem dawnych sprzętów gospodarskich pochodzących z wystawy w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. Słuchacze dowiedzieli się m.in. czym zajmował się snycerz, bednarz, czy kołodziej. Poznali też historię bartnictwa i pszczelarstwa na Kaszubach – tu dowiedzieli się, jak ściągnąć dziki rój do swojej pasieki za pomocą dzwonka!

Już na polu, podczas zajęć terenowych, ich uczestnicy zobaczyli dawne narzędzia służące do zbioru i młócenia zboża. Każdy mógł spróbować swoich sił w posługiwaniu się kosą i widłami. Dowiedzieli się też,  że podczas układania snopów na wozie  ważne, aby zachować zasadę: „snopami na zewnątrz, dupami do środka” – wtedy fura jest „dychtowana”…

Po zwózce, przyszedł czas na młóckę – pracę tę uczestnicy wykonali przy pomocy cepów, dowiadując się przy okazji, że na Kaszubach często elementy drewniane cepa były łączone skórą węgorza, a nie jak w innych regionach Polski skórą zwierzęcą. Wymłócone zboże należało oczyścić  -pomimo hałasu i kurzu najmłodsi z zachwytem obserwowali ziarenka wysypujące się z wialni!

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na świętowanie. Na uczestników zajęć, przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego czekała kapela „Bas” z Sierakowic.

Kolejna odsłona projektu to warsztaty wyplatania tradycyjnego wieńca dożynkowego, zwanego na Kaszubach wińcem lub koruną. Szczegóły już wkrótce na stronie www.gokchojnice.pl

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry