Z Kosznajderii chatka, a w środku makatka

Z Kosznajderii chatka, a w środku makatka

Z Kosznajderii chatka, a w środku makatka

Kwota dotacji: 35.000 zł

Całkowity koszt realizacji projektu: 40.000 zł

Dofinansowano ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury

Program: EtnoPolska. Edycja 2025

Zadanie będzie realizowane w południowej części gminy Chojnice. Region ten posiada osobliwą historię i tradycje związane z funkcjonującą tu przez pięć wieków społecznością Kosznajdrów, którzy pozostawili po sobie tradycje gospodarskie, rękodzielnicze i religijne. Kosznajdrom region zawdzięcza duży odsetek dobrze funkcjonujących gospodarstw rolnych, zamiłowanie do porządku, etos pracy i kultywowanie świąt związanych z rolnictwem.

Celem zadania jest wsparcie mieszkańców regionu w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego Kosznajdrów poprzez popularyzację tradycji związanych z haftowaniem i heklowaniem makatek, ząbków i kieszonek oraz wykorzystanie ich do tworzenia więzi i relacji lokalnych w gminie Chojnice. Wraz z uczestnikami projektu zorganizujemy, w dni świąt ważnych dla Kosznajdrów, ogólnodostępne wykłady etnograficzne. Dorosłym mieszkańcom Silna, Ogorzelin i Ciechocina stworzymy możliwość udziału w warsztatach rękodzielniczych opartych o tradycje kosznajderskie. Dla dzieci zorganizujemy interesujące ich warsztaty z zakresu grafiki i tworzenia komiksów - inspirowane kosznajderskimi makatkami. Podsumowaniem działań będzie wystawa wraz z katalogiem i wernisażem - przygotowana z mieszkańcami.

Taka realizacja zadania przyczyni się do wzrostu poczucia tożsamości mieszkańców regionu chojnickiego w oparciu o jego spuściznę kulturową, a także do wzmocnienia relacji lokalnych. Zwiększy też poziom uczestnictwa mieszkańców w kulturze.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem