Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

„Kazanie XXI” w charzykowskim amfiteatrze

| Opublikowane w: Amfiteatr Charzykowy, Projekty zakończone
„Kazanie XXI” w charzykowskim amfiteatrze

Minionej soboty w Charzykowach miało miejsce niecodzienne wydarzenie – na deskach letniego amfiteatru wystawiono spektakl „Kazanie XXI” – monodram Błażeja Tachasiuka w reżyserii Grzegorza Szlangi. Spektakl miał bardzo odmienny charakter od przedsięwzięć, które są przeważnie organizowane w tym miejscu. Zazwyczaj rozrywkową ofertę zastąpiono przedstawieniem teatralnym inspirowanym filozofią Leszka Kołakowskiego. Widzowie stali się słuchaczami Kazania na miarę XXI wieku – poruszającego istotę dobra i zła. Kaznodzieja w mistrzowski sposób poprowadził przekorną rozmowę ze swoimi słuchaczami – starał się ich przekonać, iż znalazł sposób na poradzenie sobie z ludzką skłonnością do grzechu. Czy kunszt słowa i mistrzowska gra aktorska sprawiły, że widzowie/słuchacze Kazania poddali się tej manipulacji?

Sobotnie przedsięwzięcie było elementem projektu „Różne oblicza romantyzmu – od teatru do patriotyzmu” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach.  Wystawienie spektaklu „Kazanie XXI” było nawiązaniem do teatru romantycznego, który sięgał też do form kameralnych tworząc teatr psychologiczny – dramaturgiem posługującym się tą formą był m.in. Cyprian Kamil Norwid.

Kolejnymi wydarzeniami w ramach zadania będą projekcje spektakli na dużym ekranie w plenerze wraz z koncertami zespołu Muzycy i Przyjaciele. Wybrane spektakle teatralne romantyka - Aleksandra Fredry: „Zemsta” w reżyserii Jana Świderskiego z 1972r. i „Damy i huzary” z 2015r. w reżyserii Krystyny Jandy, to wybitne ekranizacje dramatów  Fredry w doborowej obsadzie. Zadaniem tego działania będzie ukazanie, że romantyzm, to nie tylko egzaltacja i cierpienie, ale też humor i satyryczne spojrzenie na świat.

Na projekcje Gminny Ośrodek Kultury zaprasza 12 lipca  przed Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach i 19 lipca do charzykowskiego amfiteatru na godzinę 20.30.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem