Nowa ekspozycja w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

| Opublikowane w: Projekty realizowane, Swornegacie
Nowa ekspozycja w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zakończył realizację projektu  dotyczącego zorganizowania stałej ekspozycji muzealnej w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach pn.: „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją”. Scenariusz wystawy opracowała Grażyna Szelągowska, aranżacją plastyczną natomiast zajęła się Barbara Górka. Na wystawie prezentowane są zbiory dokumentujące życie codzienne Zaboraków od połowy XIX w do chwili obecnej. Historia i tradycje regionu przedstawione są poprzez dawne przedmioty codziennego użytku, archiwalia, sztukę ludową, materiał wizualny i audio. Obiekty muzealne prezentowane na wystawie zostały przekazane przez mieszkańców sołectwa – większość z nich została poddana renowacji i konserwacji przez profesjonalistów z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Wystawa jest  prezentowana w dwóch działach tematycznych: DOM i PRACA. Dział DOM podzielony jest na dwie części. W pierwszej z niej prezentowane są obiekty związane z wnętrzem izby kaszubskiej. Druga część tego działu została poświęcona zajęciom  domowym, m.in.  obróbka włókna, szycie ubrań, pranie, maglowanie, prasowanie czy przygotowywanie pożywienia.  Wśród obiektów prezentowanych w tej strefie wystawy  zobaczyć  można m.in. przedmioty służące do przygotowywania pokarmów mącznych ( żarna, czy formy do pieczenia  wafli) i pokarmów mlecznych: masielnice, formy do masła, centryfugę (urządzenie służące do oddzielenia śmietany z mleka). W dziale PRACA podziwiać można eksponaty związane z głównymi zajęciami ludności kaszubskiej: rolnictwem, hodowlą zwierząt oraz tymi poza gospodarstwem: pozyskiwaniem torfu czy pracą w lesie.

Dokonano już uroczystego otwarcia wystawy. W wernisażu udział wzięli głównie samorządowcy z gminy Chojnice, gminni radni i zaproszeni goście. Osoby, które miały okazję być w Kaszubskim Domu przed uporządkowaniem ekspozycji doceniły ogrom pracy włożonej w przygotowanie wystawy.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców i gości regionu do odwiedzenia Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Zwiedzanie wystawy jest nieodpłatne. Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, poza sezonem turystycznym  jest otwarty od wtorku do piątku od godziny 10.00 do godz. 17.00, a w soboty do godz. 16.00.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury