Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

W gminie Chojnice trwa kampania „Dzieci kontra śmieci”

| Opublikowane w: Projekty realizowane
W gminie Chojnice trwa kampania „Dzieci kontra śmieci”

Stowarzyszenie Akolada wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach realizuje zadanie pn.: „Dzieci kontra śmieci”. Współorganizatorami akcji jest gmina Chojnice oraz Nadleśnictwo Rytel.

W ramach kampanii dzieci i młodzież z gminnych placówek: świetlic i domów kultury uczestniczą w zajęciach edukacyjnych i działaniach z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami.

Podczas kampanii nie tylko w teorii, ale i w praktyce wolontariusze Akolady i instruktorzy GOK starają się zapoznać najmłodszych z zasadą 3R – Reduce, Reuse, Recycle, polegającą na:

1R. redukcji ilości opakowań i odpadów,

2R. ponownego używanie tych, których nie udało się zredukować,

3R. przetwarzania surowców, których nie można użyć ponownie.

Wszystkie reguły 3R są ze sobą ściśle powiązane, istotna jest także ich kolejność. To, czego nie można zredukować, należy użyć ponownie, a w ostateczności poddać recyklingowi.

Pierwszy i najważniejszy punkt: REDUCE nakazuje zredukowanie ilości wytwarzanych odpadów do minimum. Reduce w życiu codziennym można stosować w następujący sposób:

- zamiast korzystać z toreb foliowych, zabieramy na zakupy własna torbę np. z materiału,

- wybieramy produkty nie zawierające zbędnych opakowań np. ciastka na wagę, herbatę liściastą, wędlinę krojoną a nie paczkowaną itp.

- unikamy kupowania zbędnych rzeczy.

Drugi element zasady 3R przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktu, który w myśl tej zasady może mieć nowe zastosowanie. Tą zasadę dzieci bardzo często wykorzystują podczas zajęć w placówkach GOK, kiedy to tworzą skrzyneczki na skarby  np. z pudełek po butach lub wazony z niepotrzebnych już butelek czy słoików.

Recykling zajmuje ostatnie miejsce, gdyż należy go stosować w ostateczności. Produkt niezdatny do dalszego użytku powinien być przetworzony po ewentualnym rozdzieleniu na surowce.

Recykling w życiu codziennym oznacza przede wszystkim wrzucanie opakowań i odpadów  do pojemników przeznaczonych do segregacji śmieci, oddzielanie od siebie składników z poszczególnych surowców, np. kapsel lub korek od butelki czy zgnieceniu pudełka lub butelki przed wyrzuceniem.

Stosowanie zasady 3R  jest podstawą racjonalnej gospodarki odpadami. Ważne, ażeby wiedziały o tym nie tylko dzieci uczestniczące w kampanii, ale też wszyscy mieszkańcy gminy Chojnice, ponieważ stosując tą zasadę dbamy o środowisko naturalne a cenne zasoby przyrodnicze naszego regionu zachowujemy dla przyszłych jego mieszkańców.

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem