„Czy to siara mieć ambaras?”

| Opublikowane w: Projekty realizowane
„Czy to siara mieć ambaras?”

Wnioskowana kwota dotacji: 49730.00zł

Przyznana kwota dotacji: 47730.00zł

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu ASOS 2017

Proces starzenia demograficznego ludności obejmuje coraz większą liczbę krajów, wzmaga się również w Polsce i jest zauważalny także w gminie Chojnice. Analiza podziału wieku wg WHO wskazuje, iż populację uważa się za „starą”, gdy ponad 7% populacji ma więcej niż 65 lat. Populację gminy Chojnice można zatem uznać za starą, ponieważ osoby w wieku 65 lat i więcej stanowią 9,76% jej mieszkańców.

Nauka przyczyniła się do przedłużenia średniej długości życia, ale jednocześnie społeczeństwo nie wykształciło zadowalających sposobów wypełnienia tych dodatkowych lat pożyteczną treścią – problem ten widoczny jest to szczególnie na terenach wiejskich, w tym w gminie Chojnice. Ze względu na bariery geograficzne i ekonomiczne seniorzy z gminy Chojnice nie mają zbyt wielu szans na aktywność społeczną i kulturalną.

Reagując na ten problem Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada od kilku lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, dzięki czemu w placówkach GOK zawiązały się grupy seniorów, które spotykają się, organizując czas wolny sobie i swoim równolatkom. Ażeby osoby starsze bardziej zintegrowały się ze stałymi „bywalcami” gminnych placówek kulturalnych z młodszego pokolenia, członkowie Stowarzyszenia Akolada wraz z pracownikami GOK opracowali projekt, który zainicjuje współpracę międzypokoleniową, umożliwi wzajemne porozumienie się seniorów i młodzieży oraz pokaże jeden z kierunków, w którym współpraca międzypokoleniowa może przynosić wymierne korzyści, zarówno dla współpracujących ze sobą przedstawicieli różnych pokoleń, jak i innych członków lokalnej społeczności.

Zadanie pn.: „Czy to siara mieć ambaras?” będzie realizowane w ośmiu miejscowościach gminy Chojnice. W ramach projektu w każdej placówce odbędą się integracyjne zajęcia teatralne i językowe, podczas których seniorzy i młodzież wspólnie stworzą etiudy teatralne popularyzujące różne warianty języka ojczystego w tym język regionalny, literacki, żargon młodzieżowy.

Dodatkowo dla seniorów zorganizujemy warsztaty komputerowe, dzięki którym zapoznają się z różnymi możliwościami wykorzystania nowoczesnych technologii w promowaniu i upowszechnianiu swojej działalności. Etiudy zostaną pokazane w lokalnych społecznościach oraz nagrane i poddane ocenie Internautów na specjalnie utworzonym module do głosowania. Głosowanie poprzedzimy szeroko zakrojoną akcją informacyjną, zachęcającą do odwiedzenia strony, obejrzenia etiud i wybrania jednej z nich. W ten sposób wypromujemy współpracę międzypokoleniową na szerokim forum publicznym oraz podejmowanie wspólnych działań w celu wzbogacania oferty kulturalnej na terenie gminy Chojnice i propagowania teatru i czytelnictwa.

Realizacja zadania przyczyni się do zainicjowania współpracy międzypokoleniowej na terenie gminy Chojnice, stworzenia warunków do jej kontynuowania i wskazania przykładowych kierunków działań, gdzie współpraca ta mogłaby być realizowana z korzyścią dla lokalnej społeczności oraz uczestników projektu.