Wystawa „Plecionkarstwo ze sworów”

W Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach można obejrzeć wystawę będącą efektem projektu „Swornegacie po plecionkach poznacie”. W sali wystawowej na piętrze budynku prezentowane są koszyki, kobiałki, kopki… wykonane przez uczestników warsztatów plecionkarskich. Warsztaty te prowadził dla dorosłych mieszkańców regionu Czesław Hinc - mistrz wyplatania z korzeni. Na ekspozycji, prócz wyrobów plecionkarskich, można obejrzeć fotografie wykonane podczas zajęć, które obrazują cały proces  - od pozyskania materiału, poprzez jego obróbkę, aż do powstania gotowych produktów. Wystawę można zwiedzać nieodpłatnie, w godzinach funkcjonowania KDRL.

Dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji plecionkarskich w Swornegaciach, przygotowano bardziej szczegółowe opisy. Wraz z tematycznymi (również archiwalnymi) zdjęciami są one umieszczone na planszach w gablotach ekspozycyjnych rozstawionych wzdłuż promenady prowadzącej na plażę w Swornegaciach. Osoby, które nie zdecydują się na wizytę w Swornegaciach mogą także obejrzeć wystawę – gabloty z podobnymi planszami są ustawione również przy Galerii Handlowej „Brama Pomorza” w Lipienicach k. Chojnic. Zapraszamy do poznania tradycji plecionkarskich regionu Swornegaci!