Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach

tel./fax   52 398 11 25
tel. 533 343 471  /  533 343 475

Instruktorzy

Gromadzki Dom Kultury w Swornegaciach powstał w 1963 roku. Został wybudowany w ramach popularnych wówczas akcji czynów społecznych. W GDK znajdowała się sala kinowo-widowiskowa, biblioteka publiczna, klubokawiarnia, i siedziba Rady. Od 2003 roku placówka funkcjonuje w strukturach GOK jako Wiejski Dom Kultury.
W 2013 roku został zrealizowany projektu obejmujący kompleksowy remont budynku. Środki na ten cel pozyskano z Programu Operacyjnego „Ryby”. Remont Wiejskiego Domu Kultury pozwolił na stworzenie technicznych warunków i podstaw do utworzenia miejsca prezentacji i promocji rybactwa śródlądowego i walorów przyrodniczych, a także zachowania dorobku kulturowego pokoleń mieszkańców Swornegaci. W nadbudowanych pomieszczeniach zorganizowano m.in. izbę muzealno- edukacyjną pn. „Świat wodny Kaszub” oraz wystawę sprzętu rybackiego pozyskanego od okolicznych mieszkańców i związanej z dawną gospodarką wodną (m. in. odrestaurowanej, wyłowionej z jeziora Głuche siedemnastowiecznej łodzi jednopiennej- dłubanki).
Budynek Domu Kultury znajduje się w pięknym otoczeniu - Swornegacie są położone na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Brdą i Jeziorem Karsińskim, sąsiadują z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie.

Placówka słynie z organizacji wielu cyklicznych imprez, m. in. gry terenowej „Test Kaszuba”, która polega na wykonywaniu zadań związanych z kaszubską kulturą i tradycją. WDK jest współorganizatorem licznych zawodów sportowych, takich jak „Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Karsińskiego”, „Jesienny Bieg Ekologiczny” oraz „Kaszubskie Regaty Wioślarskie im. B. Drewka”.

W Swornegaciach działa kółko teatralne, sekcja plastyczna, sportowa i pracownia muzyczna. W ramach Warsztatów Umiejętności Społecznych realizowany jest program „Spójrz inaczej”. W budynku spotykają się członkowie KGW, OSP i Stowarzyszenia Swory, z którymi placówka aktywnie współpracuje.

Jedną z ważniejszych misji WDK jest popularyzacja tradycji i kultury kaszubskiej. Instruktorzy organizują pokazowe warsztaty wypieku chleba sworzyńskiego, warsztaty rękodzieła kaszubskiego, promują język kaszubski. W ramach „Letnich spotkań z kulturą kaszubską” organizowane są m. in. „Kaszubskie czwartki”, w trakcie których można posłuchać regionalnej muzyki i zabawnych anegdot, a także spróbować tradycyjnych potraw kaszubskich.

WDK w Swornegaciach zarządza tamtejszym amfiteatrem, w którym odbywa się mnóstwo festynów i zabaw tanecznych, np. cykliczny „Kaszubski Festiwal Piosenki Country i Folk „CHECZ”.

DzieńGodzina
Wtorek 9.00 – 17.00