Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach

WIEJSKI DOM KULTURY W SWORNEGACIACH
ul. Mestwina 10
89-608 Swornegacie
tel.   533 933 924 (kontakt w sprawie warsztatów, punkt Informacji turystycznej)
tel. 533 343 471 (kierownik) /  533 343 475 (instruktor)

Pracownicy:

Zbigniew Chrapkowski - kierownik WDK, zbigniewc@gokchojnice.pl
Dominik Dykier - dominikd@gokchojnice.pl
Marcin Stoltmann - marcins@gokchojnice.pl
Bożena Szwal – Gemba - bozenas@gokchojnice.pl
Karolina Kiełpińska - karolinak@gokchojnice.pl

Gromadzki Dom Kultury w Swornegaciach powstał w 1963 roku. Został wybudowany w ramach popularnych wówczas akcji czynów społecznych. W GDK znajdowała się sala kinowo-widowiskowa, biblioteka publiczna, klubokawiarnia i siedziba Rady.

Budynek domu kultury znajduje się w pięknym otoczeniu - Swornegacie są położone na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Brdą i Jeziorem Karsińskim, sąsiadują z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Od 2003 roku placówka funkcjonuje w strukturach GOK jako Wiejski Dom Kultury.

W 2013 roku został zrealizowany projektu obejmujący kompleksowy remont budynku. Środki na ten cel pozyskano z Programu Operacyjnego „Ryby”. Remont Wiejskiego Domu Kultury pozwolił na stworzenie technicznych warunków i podstaw do utworzenia miejsca prezentacji i promocji rybactwa śródlądowego i walorów przyrodniczych, a także zachowania dorobku kulturowego pokoleń mieszkańców Swornegaci.

Placówka  organizuje wiele cyklicznych imprez, m. in. grę terenową „Test Kaszuba”, „Kaszubskie czwartki”, „Blues w Sworach”. WDK w Swornegaciach zarządza tamtejszym amfiteatrem, w którym odbywają się festyny, zabawy taneczne,  festiwale np. „Kaszubski Festiwal Piosenki Country i Folk „CHECZ”.

WDK jest współorganizatorem licznych zawodów sportowych, takich jak „Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Karsińskiego”, „Jesienny Bieg Ekologiczny” oraz „Kaszubskie Regaty Wioślarskie im. B. Drewka”.

W Swornegaciach działa kółko teatralne, sekcja plastyczna, sportowa i pracownia muzyczna. W ramach warsztatów umiejętności społecznych realizowany jest program „Spójrz inaczej”.

W budynku spotykają się członkowie KGW, OSP i Stowarzyszenia Swory, z którymi placówka aktywnie współpracuje.

DzieńGodzina
Wtorek 9.00 – 17.00