Kolejny „Test Kaszuba” zaliczony!

Swornegacie są znane głównie ze swojej oryginalnej nazwy, pięknych krajobrazów i ... turystów, którzy licznie odwiedzają miejscowość w sezonie letnim. Chcąc przybliżyć wszystkim przybyszom kulturę i historię wsi, Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach w 2013r. zapoczątkował nową tradycję - grę terenową „Test Kaszuba”. Zabawa jest ściśle związana z miejscowymi obyczajami i tradycjami. Zasady rozgrywki są proste – należy stworzyć drużynę i wspólnie opanować wszystkie niezbędne dla każdego Kaszuba umiejętności.

17 sierpnia odbyła się kolejna edycja zabawy, która z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze grono uczestników. W tym roku na starcie stanęło 50 drużyn. Zadaniem uczestników było odnalezienie ośmiu punktów gry i wykonanie zadań, jakie otrzymali na każdym stanowisku. Drużyny musiały wykazać się znajomością podstaw języka kaszubskiego, umiejętnościami hafciarskimi i plecionkarskimi. Trzeba też było umieć, jak na prawdziwego Kaszubę przystało, „odnaleźć się” na wodzie – znać budowę łodzi czy też zasady udzielenia pierwszej pomocy. Na biorących udział w rozgrywce czekały również zagadki związane z pszczelarstwem oraz znajomością flory i fauny Borów Tucholskich. „Test” był zdany po zaliczeniu wszystkich zadań oraz rozszyfrowaniu zdania w języku kaszubskim.

Finał zabawy stanowiło wręczenie dyplomów i nagród oraz występ kaszubskiej kapeli Wiele – Karsin. Na wszystkich uczestników czekał też poczęstunek złożony oczywiście z regionalnych potraw – ciszek i kaszubskiego kucha.

W przyszłym roku z pewnością odbędzie się kolejna edycja „Testu Kaszuba”. Czy zadania będą podobne? O tym przekonają się wszyscy, którzy ponownie będą chcieli zasłużyć na miano prawdziwego znawcy kaszubskich tradycji…