Zapraszamy na obchody Dnia Ziemi w gminie Chojnice

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, po katastrofie ekologicznej ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków oraz morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

Obecnie jest to najbardziej znane święto ekologiczne, które w Polsce świętujemy je od 1990 roku. Celem obchodów jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Jednym z najpopularniejszych sposobów świętowania tego dnia jest "sprzątanie świata".

Placówki Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach rokrocznie włączają się w obchody Dnia Ziemi. „Świętowanie” rozpoczęło się już w ubiegłym tygodniu – akcją sprzątania Swornegaci. Zachęcamy jednakże do udziału w wydarzeniach organizowanych w innych placówkach.

Wiejski Dom Kultury w Ogorzelinach 22 kwietnia organizuje zajęcia o tematyce ekologicznej dla najmłodszych. 23 kwietnia natomiast zaprasza dorosłych na warsztaty florystyczne Las w Słoiku. Do osób dorosłych skierowany też będzie wykład i warsztaty na temat Ogrodom przyjaznym naturze oraz spotkanie edukacyjne z edukatorem z ZZO w Nowym Dworze – oba wydarzenia odbędą się 25 kwietnia.

Bogatą ofertę z okazji Dnia Ziemi przygotowała też Gminna Biblioteka Publiczna. 24 kwietnia w Charzykowach odbędzie się wspólne sadzenie drzew (i nadawanie im imion książkowych bohaterów!). Będą też zajęcia pirograficzne i zabawa pn. „Sprawdź, jakim jesteś drzewem?”

Na tradycyjne „sprzątanie świata” zapraszają świetlice w Lotyniu, Nowym Ostrowitem i Pawłowie.