Artysta, który ukochał Kaszuby z wzajemnością

W 2024 r. jubileusz obchodzi nie tylko Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Mija także 20 lat od momentu rozpoczęcia działalności Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Osobą, która odegrała ogromną rolę nie tylko w tej inicjatywie, ale również jako jedna z pierwszych w regionie zauważyła potrzebę zachowania oraz promowania kultury kaszubskiej i historii Swornegaci, był Jan Bernard Jakubowski.

Urodzony w 1954 roku artysta pochodził właśnie z tej miejscowości. Chociaż od 1974 r. mieszkał w Człuchowie, to ze swoją rodzinną wsią czuł silny związek emocjonalny, co znalazło odbicie w Jego sztuce. Jan Bernard Jakubowski miał wiele artystycznych pasji: malował, tkał, rzeźbił, ale głównie rysował. Tworzył ilustracje i okładki do książek. Uprawiał także malarstwo olejne. W Jego twórczości Swornegacie często stanowiły temat przewodni. Stworzył wiele prac przedstawiających charakterystyczne dla Swornegaci i okolic miejsca, budynki, widoki. Dzieła te w pełni oddają kaszubski charakter wsi, a obecnie pomagają też przypomnieć jej dawny wygląd.

Artysta, jako jeden z pierwszych, rozumiał potrzebę promocji walorów wsi i miejscowej kultury. Swoje prace wystawiał w galeriach sztuki i muzeach, ale też sprzedawał na jarmarkach oraz festynach. Często przy tej okazji opowiadał turystom o tym, co przedstawiają Jego obrazy i szkice, przybliżając w ten sposób historię oraz kulturę Swornegaci. Przekazywaną wiedzę usystematyzował, opracowując pierwszą ulotkę na temat Swornegaci. Jego tekst na temat historii miejscowości do dziś jest wykorzystywany w punkcie IT funkcjonującym w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach.

Tak, jak wspomniano na początku, Jan Bernard Jakubowski odegrał bardzo ważną rolę w stworzeniu tego obiektu. Artysta zebrał wiele przedmiotów o wartości historycznej – dokumentujących życie codzienne mieszkańców regionu i świadczących o bogatych tradycjach rękodzielniczych. W Jego zbiorach znalazły się też unikatowe zdjęcia, dokumenty i kroniki rodzinne. Ponadto nagrał liczne wywiady z najstarszymi mieszkańcami Swornegaci, w których opowiadali oni o przodkach i swojej przeszłości, co pozwoliło na przybliżenie historii regionu. Materiały te stanowiły podwaliny pod stworzenie Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, jaki znamy dzisiaj. Na wystawie stałej we wnętrzu KDRL możemy odnaleźć wiele przedmiotów przekazanych przez twórcę i Jego bliskich. Są to zarówno obiekty o charakterze muzealnym, jak i prace artystyczne Jana Bernarda Jakubowskiego.

Skrzynia posagowa – malunki zostały odrestaurowane przez J. B. Jakubowskiego
Walizki przekazane przez J.B. Jakubowskiego wpisują się w ekspozycję w KDRL

Łyżkę wyrzeźbioną przez Jana Bernarda Jakubowskiego prezentuje Jadwiga Jakubowska
Obrazy na szkle autorstwa J.B. Jakubowskiego są elementem ekspozycji KDRL

W sadzie, przed KDRL można zobaczyć jedną z najbardziej charakterystycznych prac Jana Bernarda Jakubowskiego – „Strachy polne”. Ekspozycja ta na stałe wpisała się w krajobraz Swornegaci.

Twórczość Jana Bernarda Jakubowskiego można podziwiać także w kościele pw. Św. Barbary w Swornegaciach. Znajduje się tam obraz Jego autorstwa przedstawiający scenę z życia św. Huberta, a także oryginał opracowanej przez niego tablicy na temat historii kościoła i parafii.

Obraz Św. Huberta, znajdujący się w kościele w Swornegaciach, poświęcił w 1997r. bp Jan Bernard Szlaga
Tablicę o historii parafii i kościoła w Swornegaciach prezentuje Jadwiga Jakubowską

Artysta był aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Najbardziej cenił sobie Srebrny Krzyż Zasługi nadany Mu przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r. oraz Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki.

Jan Bernard Jakubowski był plastykiem, gawędziarzem, rękodzielnikiem, znawcą kultury kaszubskiej, ale przede wszystkim osobą, która ukochała Kaszuby z wzajemnością. Zmarł w 2010 r., pozostawiając swoją bogatą twórczość, która pozwala kontynuować rozpoczęte przez Niego dzieło popularyzacji historii i kultury regionu.