Zwiedzili Muzeum w Klukach

| Opublikowane w: Swornegacie
Zwiedzili Muzeum w Klukach

Garncarze amatorzy, uczestnicy projektu „Jak przódë w Swòrnëgacach garczi lepilë”, wybrali się do Kluk, gdzie zwiedzili  Muzeum Wsi Słowińskiej.
W starodawnych drewnianych chatach można było zobaczyć między innymi gliniane naczynia użytku domowego: zastawy stołowe, garnki, misy, dzbany i konwie.
Oprócz zwiedzania, wycieczkowicze skorzystali z oferty edukacyjnej pn.„Wokół kuchennego pieca…” Wysłuchawszy prelekcji o dawnym życiu ludności słowińskiej, uczestnicy wyjazdu samodzielnie przygotowali posiłek – zupę ziemniaczaną i chleb z masłem.
Odrobina rozrywki nie kończy projektu. Wielkimi krokami zbliża się czas przekazania nabytych wcześniej umiejętności młodemu pokoleniu. Pod koniec września i z początkiem października beneficjenci  zadania zorganizują warsztaty ceramiczne dla dzieci i młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół w Swornegaciach. W kilkugodzinnych zajęciach młodzi ludzie będą uczyć się  toczenia na kole i wylepienia przedmiotów z gliny.
Projekt prowadzony w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016 współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.