Co słychać na „kaszubskich żniwach” w Swornegaciach?

Co słychać na  „kaszubskich żniwach” w Swornegaciach?

Zawołanie: „Daj Bòże, żëbë sã dobrze rznãło! posłużyło jako motto do organizacji warsztatów na temat tradycji żniwnych w Swornegaciach, które Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje w ramach zadania „Szkoła Tradycji Kaszubskich”.

Pierwsza część warsztatów odbyła się na polu pana Stanisława Lepaka ze Zbrzycy. Pomimo, iż w założeniu zajęcia były skierowane do młodzieży, zgłosili się na nie również inni – ciekawi tradycji żniwnych byli też turyści wizytujący Swornegacie w okresie letnim.

Uczestnicy zajęć zapoznali się zarówno z teorią, jak i praktyką – prowadzący warsztaty - Dominik Dykier w bardzo przystępny i barwny sposób opowiedział o tradycjach związanych ze żniwami na Kaszubach. Były to zarówno informacje zaczerpnięte z fachowej literatury, jak również anegdoty opowiadane przez prowadzącego, a zasłyszane od najstarszych mieszkańców Swornegaci. W ten sposób uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in., że na pole żniwiarze udawali się z kościelną pieśnią na ustach, a wracając wykonywali już bardziej rozrywkowe piosenki... Można było też posłuchać, co czekało tego, który stawiał ostatni snop na polu!

Prócz teorii była oczywiście praktyka – każdy mógł się sprawdzić w koszeniu kosą, wiązaniu snopków, zwózce i młóceniu zboża.

A co było słychać podczas tych czynności?
Zapraszamy do wysłuchania reportażu p. Arka Jażdżejewskiego z Radia Weekend:

Kliknij tutaj

Zakończeniem warsztatów był występ kapeli ludowej przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego i poczęstunek tradycyjną drożdżówką.

Kolejna odsłona projektu 26 sierpnia. Chętnych do zapoznania się z kaszubskimi tradycjami żniwnymi zapraszamy w najbliższy czwartek, o godz. 16.00 przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach będzie czekał bus, który zawiezie uczestników warsztatów na pola uprawne w okolice Zbrzycy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.


Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem