Zapraszamy na "kaszubskie żniwa" do Swornegaci

Zapraszamy na

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach przygotował kolejną ofertę dotyczącą kultury Kaszub. W Swornegaciach trwa realizacja projektu pn.: „Szkoła Tradycji Kaszubskich”, dofinansowanego z Programu „EtnoPolska” Narodowego Centrum Kultury. W ramach zadania zaplanowano cykl zajęć poświęconych różnym gałęziom kultury Kaszub. W okresie wakacji letnich są to zajęcia przypominające o kaszubskich tradycjach żniwnych.

Za nami otwarty wykład „O sianiu, zbieraniu i świętowaniu”, który wygłosiła  etnogrfka – Maria Czaplewska.  Zajęcia teoretyczne odbyły się przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Uczestnicy spotkania sporo dowiedzieli się na temat uprawy roli na Kaszubach, ale też tradycji świętowania powiązanej z pracami na roli – Dożynkami czy Święta Matki Boskiej Zielnej. Spore zainteresowanie słuchaczy wzbudziły przesądy związane ze żniwami np. fakt, że ostatni snop to tzw. banks, czyli bękart i stawiać musi go zawsze mężatka (żeby się pannie nie przydarzył!),  lub to, że oziminę należy zawsze siać w milczeniu, żeby ptaki się o tym nie dowiedziały…

Po teorii czas na praktykę. Kolejna oferta dla osób zainteresowanych tradycjami kaszubskimi to warsztaty terenowe "Daj Bòże, żëbë sã dobrze rznãło!". Warsztaty odbędą się 26 sierpnia na polach uprawnych w Swornegaciach. Osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z autokaru który zabierze chętnych na pole uprawne – odjazd o 16.00 sprzed domu kultury w Sworach.  Uczestnicy zajęć będą mogli zobaczyć i doświadczyć, jak klepie się kosę, kosi zboże, wiąże snopki i stawia sztygi.

Po powrocie (ok. 18.00) przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego wystąpi kapela ludowa z największymi kaszubskimi „szlagierami”.

Udział w warsztatach jest nieodpłatny.