Zwiedzili Muzeum Akordeonu

W minionym tygodniu, dzieci klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Swornegaciach wyjechały na wycieczkę do Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Był to jeden z etapów uczestnictwa w projekcie, realizowanym przez GOK w ramach Programu Etno Polska 2021. Etap ten - realizowany w czerwcu, nosił tytuł: "Muzyka i tańce aż po Kaszub krańce - tańczymy bez przerwy bośmy nie ofermy".

Po ukończeniu przez uczestników projektu części związanej z nauką tradycyjnych kaszubskich tańców ludowych przyszedł czas na poznanie muzyki "od zaplecza". A zatem, poznanie od podszewki akordeonu - instrumentu bez którego nie wyobrażano sobie biesiad, wesel czy hucznych spotkań na Kaszubach. W muzeum skrupulatnie przedstawiono dzieciom budowę, zasady działania i historię tego niegdyś popularnego instrumentu. Zaprezentowane zostały pierwowzory, akordeony - unikatowe, powszechne i nowoczesne. Korzystając z okazji dzieci zwiedziły również Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Kolejnictwa.