Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Święto haftu w Swornegaciach

| Opublikowane w: Swornegacie
Święto haftu w Swornegaciach

W miniony weekend po raz kolejny obchodziliśmy Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku motywem przewodnim obchodów była droga. Wykorzystując motyw drogi instytucje związane z kulturą zapraszały do podróży po polskiej kulturze i historii, by zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa.

Również Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach aktywnie włączył się do tej ogólnoeuropejskiej akcji. 12 września w Swornegaciach odbyło się podsumowanie konkursu hafciarskiego, który GOK zorganizował w ramach projektu „MODA NA ETNO”. Na konkurs wpłynęło ponad 130 prac hafciarek z Kaszub i Borów Tucholskich. Były to hafty kaszubskie wykonane na bieliźnie stołowej, poduszkach i makatkach, ale też na elementach strojów, również tych współczesnych. Prace te znalazły się na wystawie w Swornegaciach – zwiedzający ją mogli prześledzić drogę haftu kaszubskiego od początków XIII w do chwili obecnej. Obok haftów czepcowych, będących jednymi z najwcześniejszych prac hafciarskich, znalazły się tradycyjne wzory wykonane na torebkach, bluzkach, sukienkach.

Komisja konkursowa oceniła prace i przyznała nagrody i wyróżnienia, które zostały wręczone właśnie podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Uroczystej gali towarzyszyła prelekcja etnografki – Kingi Turskiej Skowronek. Uczestnicy mogli też posłuchać kaszubskiej kapeli i skosztować regionalnych potraw.

Spotkanie hafciarek z różnych regionów Kaszub było ciekawym doświadczeniem dla uczestników oraz organizatorów  wydarzenia i przyczyniło się niewątpliwie do lepszego poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem