Podsumowanie projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło”

Podsumowanie projektu  „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło”

PROTOKÓŁ Z PRZEBIEGU KONKURSU HAFCIARSKIEGO I POSIEDZENIA KOMISJI KONKURSOWEJ

w ramach projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło”

ORGANIZOWANEGO PRZEZ GMINNY OŚRODEK KULTURY W CHOJNICACH

współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Program: Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa

W konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach udział wzięło 36 osób, które łącznie nadesłały 65 prac.

Celem konkursu było inspirowanie do twórczej aktywności osób z powiatu chojnickiego oraz kultywowanie tradycji haftu kaszubskiego charakterystycznego dla regionu Chojnic.

Prace konkursowe komisja oceniała 05.07.2014r.

. W skład komisji weszli:

1. Wanda Szkulmowska – etnograf

2. Lidia Białkowska – etnograf

3. Kinga Turska-Skowronek – etnograf

4. Aleksandra Lubińska – twórca ludowy, instruktorka haftu kaszubskiego i artystycznego

Komisja konkursowa oceniając prace konkursowe zwracała uwagę na:

-zgodność z ornamentyką haftu kaszubskiego

-prawidłową kolorystykę elementów wzorów,

-oryginalność i atrakcyjność kompozycji wzorów,

-poziom technicznego wykonania.

Jury postanowiło podzielić prace złożone na konkurs na 3 kategorie:

Kategoria I

Prace hafciarek z długoletnim stażem

Kategoria II

Prace osób początkujących

Kategoria III

Prace osób, które wzięły udział w kursie haftu z p. Aleksandrą Lubińską organizowanym w Silnie i Swornegaciach w ramach projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło”

W związku z powyższym jury podzieliło pulę nagród w następujący sposób:

Kategoria I

I miejsce: Elżbieta Chrapkowska – Pociej – 200zł

III miejsce: Helena Rożek – 100zł

Wyróżnienia:

Lidia Czaplewska, Urszula Rossek – nagrody rzeczowe

Kategoria II

Nagroda:

Jolanta Drążkowska – 100zł

Wyróżnienia:

Maria Lonska, Eryka Gappa, Janina Spierewka – nagrody rzeczowe

Kategoria III

I miejsce: HelenaPawłowska, Barbara Życzyńska – 200zł

II miejsce: Lucyna Bucław, Małgorzata Paubicka – 150zł

III miejsce: Krystyna Kręcka, Aleksandra Stoltmann, Maria Szyszka – 100zł

Wyrónienia:

Barbara Szóstak, Bożena Szwal – Gemba, Stefania Grala, Urszula Zabrocka, Mirosława Gałązka – nagrody rzeczowe

W kategorii III jury postanowiło odrzucić 6 prac ze względu na błędy kompozycyjne oraz wykończenie prac granatowym kordonkiem.

Jury oceniając prace w kategorii II i III skupiło się na technice i jakości wykonania. Kompozycje były autorstwa p. Aleksandry Lubińskiej, z tego względu poziom prac był bardzo wysoki.

Jury zwraca uwagę na konieczność kontynuowania kursów hafciarskich, przede wszystkim doskonaleniu osób biorących udział w dotychczasowych warsztatach, w prawidłowym komponowaniu wzorów.

Jury podkreśla fakt, iż grupa osób, która wzięła udział w kursach hafciarskich prowadzonych przez p. Aleksandrę Lubińską, wykazała duże zainteresowanie, a także zdolności i chęć kontynuowania haftu kaszubskiego. Wskazane jest systematyczne prowadzenie podobnych kursów.

Komisja konkursowa serdecznie dziękuje wszystkim osobom biorącym udział w konkursie i gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym. Wyraża przekonanie, że zainteresowanie pięknym kaszubskim haftem nie ustanie, że zajmujący się haftem będą mogli prezentować swoje prace w kolejnych konkursach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Dziedzictwo kulturowe – kultura ludowa.

mkidn_01_cmyk

Zapisz siędo naszego newslettera!