MODA NA ETNO! – HAFT KASZUBSKI W ROLI GŁÓWNEJ

To, co najbardziej kojarzy się z Kaszubami, to wzory haftu kaszubskiego. Może się wydawać, że  haft ten nadaje się wyłącznie do skansenu lub muzeum i jest  wykorzystywany do ozdabiania obrusów, strojów ludowych, ewentualnie kufli na piwo lub talerzy wieszanych na ścianach w czasach PRL-u…. Haft kaszubski nie kojarzy się ze współczesnością i tym, co modne.

Projekt „MODA NA ETNO” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach pokazał, że jest wręcz odwrotnie!

Inspirując się wzorami haftów  kaszubskich można tworzyć nowe „dizajnerskie” projekty. Udowodniła to p. Martyna Szupecka, która wraz z dziećmi i młodzieżą ze Swornegaci i Pawłowa zrealizowała cykl warsztatów modowych. Posługując się elementami strojów kaszubskich i ubraniami wyhaftowanymi w takie wzory, pokazała uczestnikom warsztatów możliwości wykorzystania haftów w stylizacjach współczesnych. Młodzi ludzie mieli okazję do szukania inspiracji w tworzeniu własnej mody w kaszubskich haftach i strojach ludowych. Wraz z prowadzącą stworzyli własne stylizacje, w których wystąpili podczas profesjonalnej sesji fotograficznej wykonanej przez p. Martę Potulską.

Zarówno warsztaty modowe, jak i wieńcząca je sesja pokazały, że wzory  ludowe są skarbnicą inspiracji, a „moda na etno” to nie tylko projekt, ale przejaw dbałości dla dziedzictwa kulturowego Kaszub.