Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Seniorzy z gminy Chojnice chcą być aktywni

| Opublikowane w: Strefa Seniora
Seniorzy z gminy Chojnice chcą być aktywni

Za nami ostatni etap projektu „Olaboga, piszę bloga!” realizowanego przez Stowarzyszenie Akolada w ramach Programu ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zadanie było skierowane do seniorów z gminy Chojnice, a partnerem przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Głównym celem projektu było umożliwienie seniorom działań na rzecz samopomocy i samoorganizacji. Zadanie zakładało przeszkolenie 80 seniorów z 8 miejscowości w gminie Chojnice z zakresu nowoczesnych technologii (obsługa komputera, Internet, fotografia cyfrowa) i zapoczątkowanie samodzielnego tworzenia oferty z zakresu rekreacji i turystyki dla swoich równolatków. Po odpowiednim przygotowaniu każda z grup stworzyła ofertę spędzenia czasu wolnego dla seniorów na terenie swojej miejscowości, zareklamowała  ją na specjalnie przygotowanym do tego celu blogu i zrealizowała dla 3  innych grup osób w wieku poprodukcyjnym z terenu gminy Chojnice. Seniorzy, biorący udział w projekcie wykazali się wielką pomysłowością na tym polu – były m.in wspólne warsztaty rękodzielnicze, zwiedzanie zabytkowej wyłuszczarni w Klosnowie, nauka kaszubskiej Baśki,  śpiewy i spotkania przy kawie i dowcipach. Seniorzy organizowali też „blogowe” konkursy dla swoich równolatków, które bardzo dopingowały uczestników projektu do częstego odwiedzania tytułowego bloga.

Po ponad półrocznych działaniach przyszedł czas na podsumowanie projektu. W tym celu, wszyscy jego uczestnicy spotkali się 9 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Silnie. Na zaproszenie seniorów przybyli też przedstawiciele gminnych instytucji: wicewójt – Piotr Stanke, sekretarz gminy – Stefania Majewska - Kilkowska,  dyrektor GOK w Chojnicach – Justyna Rząska, dyrektor GOPS w Chojnicach -  Grażyna Dąbrowiecka i dyrektor SPPW gminy Chojnice – Jan Kowalski.

Uczestnicy projektu  z poszczególnych miejscowości przygotowali krótki program artystyczny - największe owacje otrzymała p. Grażyna Łęgowska z Ciechocina, która w scence kabaretowej przedstawiła swoje zmagania z komputerem, co wielu zgromadzonym na sali osobom przypomniało ich własne, niełatwe początki nauki obsługi tego urządzenia.

Dodatkową atrakcja spotkania był występ grupy kabaretowej „Sanatorium” działającej przy Uniwersytecie III wieku w Tucholi. Przedstawicielka grupy p. Wiesława Alichniewicz, opowiedziała też o działalności grupy, która być może posłuży za przykład i motywację do aktywności na polu społecznym seniorom z gminy Chojnice.

Głos zabrała także p. Marianna Weilandt – seniorka i artystka ludowa, której wigor i aktywność może być przykładem nie tylko dla osób starszych, ale wszystkich  - także tych, którzy w wiek poprodukcyjny wkroczą za wiele lat.

Całe spotkanie sprawnie poprowadziła koordynatorka zadania – Dorota Chmara, która za swoje zaangażowanie otrzymała podziękowania od uczestników projektu oraz promesę dalszego prowadzenia bloga przez grupy z poszczególnych miejscowości.

Seniorom życzymy wytrwałości w prowadzeniu bloga i dalszej aktywności społecznej, natomiast wszystkich zainteresowanych ich działalnością zachęcamy do odwiedzania strony www.olaboga.com.pl

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem