Regaty wioślarskie im. Bolesława Drewka już w sobotę

| Opublikowane w: Sport, Swornegacie
Regaty wioślarskie im. Bolesława Drewka już w sobotę

W sobotę 8 czerwca na jeziorze Karsińskim w Swornegaciach odbędą się XXI Kaszubskie Regaty Wioślarskie im. Bolesława Drewka. W zawodach wezmą udział osady z następujących klubów: GKW Drakkar Gdańsk, UKS 6 Gdańsk, AZS AWF Gdańsk, RTW LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz , AZS UMK Toruń oraz UKS Tur Swornegacie. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 w Amfiteatrze przy plaży w Swornegaciach.

Zawody fabułą nawiązują do Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się 1928 roku. Wówczas na torze Sloten w Amsterdamie, polska czwórka ze sternikiem wywalczyła brązowy medal. Był to pierwszy olimpijski krążek w historii polskiego wioślarstwa. Rolę sternika w polskiej osadzie pełnił pochodzący ze Swornegaci Bolesław Drewek. Medale, które otrzymają najlepsze osady, wzorowane są na krążku z 1928 roku. Oryginalny medal, który Bolesław Drewek przywiózł z Amsterdamu znajduje się obecnie na wystawie w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Organizatorem przedsięwzięcia są: UKS Tur Swornegacie, Szkoła Podstawowa i Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach. Patronat główny nad zawodami objął Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.