Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Charzykowach

| Opublikowane w: Sport
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Charzykowach

Już w niedzielę odbędzie się kolejna charzykowska edycja Biegu Tropem Wilczym – impreza łącząca upamiętnienie bohaterstwa Żołnierzy Wyklętych z aktywną formą spędzania wolnego czasu.

Tak jak w  latach poprzednich, uczestnicy pobiegną na dwóch dystansach: symbolicznym 1963 m (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni  Żołnierz Wyklęty Józef Franczak „Lalek”) i głównym 10 km. Start i meta obu biegów na promenadzie przy Amfiteatrze im. Ottona Weilanda. W tym roku po raz pierwszy trasa biegu głównego będzie atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. W pakietach startowych znajdą się koszulki z podobiznami żołnierzy polskiego podziemia antysowieckiego. Twarzami tegorocznego Biegu Tropem Wilczym są: płk Witold Pilecki, płk Szczepan Ścibior, ppłk Łukasz Ciepliński ps. Grzmot, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora, kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, por. Roman Groński ps. Żbik, ppor. Czesław Gałązka ps. Bystry, pchor. Dionizy Sosnowski ps. Zbyszek.

Jak co roku organizatorem projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja, a wydarzenie jest objęte patronatem honorowym obchodów niepodległości Polski Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem edukacyjnym wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej. Lokalnym organizatorem biegów jest od trzech lat Stowarzyszenie Kibiców Chojniczanki Chojnice „Fanatycy z Grodu Tura”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański, natomiast jednym z partnerów imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach.

W związku z organizowanymi zawodami "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, w najbliższą niedzielę tj. 4 marca 2018 r. w godzinach od 12:00 do 14:30 zamknięta zostanie droga powiatowa 2624G na odcinku Charzykowy (od ul. Kormoranów) do Funki . Objazdy będą prowadziły drogami wojewódzkimi nr 212 oraz 236 przez Małe Swornegacie i Chociński Młyn.

Krzysztof Syngierski