IV etap Retro Ligi. VIII Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich

W każdym tygodniu na naszej stronie internetowej zamieszczamy dwa pytania, które poprzedzone są tekstem nawiązującym do historii regionalnego sportu. Konkurs składa się z sześciu etapów. Po piątym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w Retro Lidze. Po każdym etapie losujemy nagrodę. Poniżej prezentujemy pytania IV etapu.

VIII Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich

Stadion przywdziewa nową szatę

Od 10 do 12 czerwca odbędą się igrzyska olimpijskie sportowców wiejskich województwa bydgoskiego pod kryptonimem „Chojnice – Charzykowy 1988”. Zawody w poszczególnych dyscyplinach rozgrywane będą m.in. na stadionie LZS „Orzeł” Nieżychowice, na boiskach szkolnych i salach gimnastycznych w Kłodawie, Ogorzelinach, Charzykowach, w ośrodku harcerskim w Funce, w SP nr 7 i nr 1 w Chojnicach; wszystkie te obiekty zostaną przed olimpiadą odnowione lub zmodernizowane. Jest to duży wysiłek i koszt również niemały, lecz w ten sposób po wielkiej imprezie pozostaną trwałe i bardzo konkretne pamiątki, z pożytkiem dla młodzieży.

Największy zakres robót modernizacyjnych przewidziano na stadionie MZKS „Chojniczanka”, gdzie wyznaczone są uroczystości otwarcia i zamknięcia igrzysk, przeprowadzenie wszystkich konkurencji lekkoatletycznych i finał turnieju piłki nożnej. Stadion w tej chwili wygląda jak po trzęsieniu ziemi, a do imprezy pozostały już tylko dwa miesiące. Czy obiekt będzie na czas gotowy?

„Gazeta Pomorska” z kwietnia 1988 r.

Foto. Okładka programu VIII Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich. W zbiorach GOK w Chojnicach.

Pytanie 1

Podaj 5 dyscyplin, w których rywalizowano podczas VIII Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich.

Olimpiada w żywym słowie

W mieście i gminie Chojnice trwają przygotowania do VIII Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich, które odbędą się od 10 do 12 czerwca. Zmaganiom sportowców z województwa bydgoskiego towarzyszyć będą liczne imprezy kulturalne. Gminny Ośrodek Kultury w Silnie zorganizował już pierwszą taką imprezę – konkurs recytacji prozy i poezji o tematyce olimpijskiej. Zaproszono do udziału młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jednakże w pierwszej kategorii uczestniczyły tylko szkoły wiejskie z Kłodawy, Lichnów, Charzyków, Nieżychowic i Ostrowitego. Finał odbył się 16 bm. w świetlicy wiejskiej w Pawłowie (…).

„Gazeta Pomorska” z kwietnia 1988 r.

W 1906 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął uchwałę, wzorując się na starożytnych Grekach, o włączeniu konkursu sztuki do programu olimpijskiego. Pierwszy konkurs odbył się w 1912 roku w Sztokholmie, a ostatni w 1948 roku w Londynie. Polska uczestniczyła od 1928 roku we wszystkich konkursach i uzyskała 8 medali.

Już odbił się, już płynie! Boską równowagą

Rozpina się na drzewcu i wieje, jak flagą

Dolata do poprzeczki i z nagłym trzepotem

Przerzuca się, jak gdyby był ptakiem i kotem.

Zatrzymajcie go w locie, niech w górze zastygnie,

Niech w tył odrzuci tyczkę, niepotrzebną dźwignię,

Niech tak trwa, niech tak wisi, owinięty chmurą,

Rozpylony w powietrzu – leciutki, jak pióro.

Kazimierz Wierzyński „Skok o tyczce”

Zbiór poezji pt. "Laur olimpijski"

Pytanie 2

Dziełko Wierzyńskiego uzyskało na Olimpijskim Konkursie Sztuki w  Amsterdamie medal. Jakiego koloru medal otrzymał Kazimierz Wierzyński?

Na odpowiedzi czekamy do 5 marca, do godz. 15.00.

Osoby, które nadeślą w wyznaczonym terminie prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody rzeczowej. Wyniki IV etapu konkursu opublikujemy na stronie gokchojnice.pl do 9 marca 2021 r. Odpowiedzi należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej  na adres: krzysztofs@gokchojnice.pl (w tytule e-maila: Konkurs „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”). W e-mailu należy zawrzeć zapis:

Wyrażam zgodę, na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dla potrzeb niezbędnych do realizacji  Konkursu „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”- Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.