Retro Liga. VII etap historycznego konkursu sportowego

Retro Liga. VII etap historycznego konkursu sportowego

W każdym tygodniu na stronie www.gokchojnice.pl zamieszczamy dwa pytania, które poprzedzone są nawiązaniem do historii regionalnego sportu. Konkurs składa się z ośmiu etapów. Po siódmym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w Retro Lidze.

Na odpowiedzi czekamy do 22 czerwca, do godz. 15.00. Osoby, które nadeślą w wyznaczonym terminie prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody rzeczowej. Wyniki konkursu opublikujemy na stronie gokchojnice.pl do 23 czerwca 2020 r. Poniżej pytania VII etapu.

Pytanie 1.

Pucharowe emocje

1971

Ponad 10 tysięcy kibiców przybyło 3 października 1971 roku na stadion przy ulicy Mickiewicza w Chojnicach. Wśród zgromadzonych widzów znaleźli się wytrawni kibice futbolu oraz ludzie nie wykazujący na co dzień większego zainteresowania piłką nożną. Jednak wszystkich łączyła wiara w zwycięstwo miejscowych piłkarzy. Wielu z nich mówiło przed meczem otwarcie, że niespodzianka nie jest wcale wykluczona. I ci mieli rację. Grająca o cztery klasy niżej Chojniczanka Chojnice pokonała pierwszoligowe Zagłębie Sosnowiec 2:1. Bramki dla gospodarzy strzelali: Adam Damski i Ryszard Nowak. Jedyną bramkę dla gości strzelił Andrzej Jarosik. W jednym z najważniejszych w dziejach klubu meczu wystąpili: J. Rudziński, T. Urbański, T. Stencel, K. Błociński, E. Jączyński, B. Pawlak, H. Urbański, Z. Prymas, Z. Wiśniewski, A. Damski, E. Walczak, R. Nowak i S. Kłudka. Mecz dostarczył chojnickiej publiczności, działaczom klubowym i samym aktorom spektaklu, wielu wzruszeń. Stał pod znakiem ambitnej walki, a gospodarze dopingowani przez wspaniałą, kilkutysięczną publiczność stworzyli niezapomniane widowisko.

Nie umilkły jeszcze echa wielkiego meczu z pierwszoligowym Zagłębiem Sosnowiec, a już trzeba było grać w 1/8 Pucharu Polski z drugoligowym GKS-em Katowice. Zespół ten nie miał wówczas jeszcze tak bogatych tradycji, jak poprzedni rywal Chojniczanki. Pierwsze skrzypce w drużynie GKS-u grał doskonały napastnik, zdobywca „Złotych butów”, prestiżowej nagrody redakcji „Sportu”, Jan Liberda. W ataku dzielnie wspierali go młodzieżowy reprezentant Polski – Pluta oraz szybki i niezwykle skuteczny Rother. W defensywie prym wiódł utalentowany bramkarz Sput, który na swoim koncie miał już kilkanaście występów w młodzieżowej reprezentacji Polski. Zwarty blok obronny tworzyli: Golda, Wowro, Zuzok i Geszlecht.

Ponad 10 tysięcy sympatyków Chojniczanki przybyło w niedzielę 31 października 1971 roku na stadion w Chojnicach z nadzieją na to, że miejscowi piłkarze sprawią kolejną w tym sezonie niespodziankę. Jednak tym razem obyło się bez sensacji, bowiem drużyna GKS Katowice wygrała różnicą jednej bramki. Mimo to piłkarze Chojniczanki zasłużyli na słowa pochwały za ambitną grę aż do końcowego gwizdka arbitra Kasprzaka z Gdańska. Chojniczanie w tym meczu imponowali zaciętością i bojowością. Piłkarze z Katowic byli kilkakrotnie w dużych opałach. Gospodarze mogli nawet rozstrzygnąć losy meczu na własną korzyść. Jednak Damski i Pawlak nie wykorzystali dogodnych sytuacji pod bramką GKS-u. Chojniczanka grała wówczas w składzie: J. Rudziński – T. Urbański, T. Stencel, Błociński, Jączyński, Pawlak, H. Urbański, Prymas, Walczak (Wróblewski), Damski, Nowak. Drużyna z Chojnic odpadła więc z rozgrywek o Puchar Polski, ale po wspaniałej walce.

1981

Zwycięstwo z drugoligowym Stoczniowcem Gdańsk otworzyło Chojniczance drogę do 1/16 Pucharu Polski. W IV rundzie rywalem piłkarzy z Chojnic był Gryf Słupsk, który w poprzedniej rundzie wyeliminował Olimpię Poznań. Chojniczanie gładko pokonali pewnych siebie piłkarzy ze Słupska. Zwycięstwo zapewniły gole Kuczkowskiego i Słomińskiego.

W 1/16 rywalem Chojniczanki był mistrz Polski Widzew Łódź. Do tej pory jest to mecz, który wywołał w regionie największe zainteresowanie kibiców. Ile biletów na ten mecz rozeszło się w przedsprzedaży? Można pomylić się o tysiąc.

Pytanie 2.

Plaża, słońce, muzyka i beach soccer

Słońce praży rozgrzewając złocisty piasek plaży, a grupa zapaleńców kopie piłkę w rytm dynamicznej muzyki pośród ogromnej rzeszy uśmiechniętych kibiców czujących wakacyjną fiestę. Tylko jeden sport na świecie potrafi stworzyć tak wspaniałą atmosferę – Beach Soccer, czyli piłka nożna plażowa.

Foto. Eliminacje VII Mistrzoostw Polski Energa Beach Soccer Charzykowy 2009. Od lewej Sebastian Letniowski (Port Lotniczy Gdańsk), Siergiej Jeroszewicz (Red Devils Gmina Chojnice). Foto w zbiorach GOK w Chojnicach.

 

Właśnie ta efektowna dyscyplina sportu królowała od 20 do 21 czerwca na plaży w Charzykowach, w tych dniach bowiem odbyły się Eliminacje VII Mistrzostw Polski Energa Beach Soccer 2009. Organizatorami turnieju byli: Beach Soccer Polska i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. W turnieju wystąpiło osiem drużyn: Red Devils Gmina Chojnice, Port Lotniczy Gdańsk, Paradise Szczecin, Multisport Warszawa, Anoda Szczecin, Zdrowie Garwolin, Prant BHP Ostałowski Strzelce Krajeński, i Polonia Doncaster. Turniej wygrał zespół z Garwolina, natomiast drugie miejsce przypadło „Czerwonym diabłom” z gminy Chojnice.

Finał zawodów transmitowany był w jednej z niepublicznych stacji telewizyjnych. Podaj nazwę stacji, która przeprowadziła transmisję finału.

 

Odpowiedzi należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej  na adres: krzysztofs@gokchojnice.pl (w tytule e-maila: Konkurs „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”). W e-mailu należy zawrzeć zapis:

Wyrażam zgodę, na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dla potrzeb niezbędnych do realizacji  Konkursu „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”- Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE

Regulamin konkursu

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry