Noc Muzeów ze „strachami” w Swornegaciach i Silnie

„Noc muzeów” to impreza kulturalna, podczas której muzea, galerie i instytucje kultury  są udostępniane dla zwiedzających w godzinach nocnych i wieczornych. W strukturach Gminnego  Ośrodka Kultury w Chojnicach funkcjonują dwa obiekty o charakterze muzealnym – Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach i chata podcieniowa w Silnie.

W tym roku zarówno w Swornegaciach, jak i w Silnie przygotowano specjalne atrakcje na tę wyjątkową noc. Motywem łączącym obie oferty są strachy polne.

W Swornegaciach impreza odbędzie się 12 maja (piątek) od godziny 18.00 do godziny 24.00. W tym czasie będzie można zwiedzić wystawę stałą „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją?" w Kaszubskim Domu Rękodzieła. Znajdujące się na niej eksponaty są darami od mieszkańców regionu i odwiedzających Swornegacie turystów. Ciekawym elementem ekspozycji jest siedemnastowieczna dłubanka, wyłowiona przypadkowo przez mieszkańców. Będzie też specjalna ekspozycja plenerowa – wystawa strachów polnych w sadzie położonym przy kaszubskim domu. Autorem tych wyjątkowych obiektów jest Jan Bernard Jakubowski – nieżyjący już twórca i regionalista, który ukochał Kaszuby z wzajemnością.

W Silnie natomiast będzie można zwiedzić kosznajderską chatę podcieniową i wziąć udział w niezwykłych warsztatach tworzenia „mini strachów na wróble”. Wszystko przy dźwiękach muzyki i pod opieką instruktorów. Będzie też kawiarenka. Tu impreza odbędzie się 13 maja – w sobotę, od godziny 20.00 do 23.00.

Wszystkie atrakcje są nieodpłatne, nie trzeba też się wcześniej zapisywać i rezerwować miejsc. Wystarczy przyjść  - zapraszamy!