Mistrzyni haftu - Aleksandra Lubińska (film)

Mistrzyni haftu - Aleksandra Lubińska (film)

Gminny Ośrodek Kultury zakończył realizację zadania „Mistrzyni haftu kaszubskiego - Aleksandra Lubińska”. Zadanie było dofinansowane w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2022, Priorytet: Kultura ludowa i tradycyjna. Przez blisko rok w domu kultury w Silnie odbywały się zajęcia, podczas których ich uczestniczki poznawały tajniki haftu kaszubskiego wzorami chojnickimi.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu dokumentującego przebieg zajęć i przybliżającego biogram Mistrzyni hafciarstwa – Aleksandry Lubińskiej.

 

Aleksandra Lubińska -  hafciarka, instruktorka haftu kaszubskiego i artystycznego. Haftuje od ponad 50 lat. Zweryfikowana jako twórca ludowy przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. Jedna z prekursorek wzorów chojnickich. Wielokrotna laureatka konkursów w Chojnicach, Linii, Toruniu i wielu innych, gdzie zawsze zajmowała czołowe miejsca. Współzałożycielka kół hafciarskich na terenie powiatu chojnickiego m.in. bardzo prężnie działającego Koła Haftu Kaszubskiego im. Albina Makowskiego w Chojnicach, gdzie wiele jej uczennic osiągnęło także mistrzostwo we własnej twórczości hafciarskiej. Członek Chojnickiego Towarzystwa Kulturalnego od 1968r. ,a przez okres wielu kadencji członek Zarządu  tego towarzystwa. Od 1989r. wielokrotny członek Jury konkursów twórczości ludowych różnych szczebli. Konsultant w dziedzinie haftu w innych placówkach uwzględniających tą dziedzinę działalności.

Bezcenny wkład pracy Aleksandry Lubińskiej w rozkrzewianiu tradycji haftu kaszubskiego zaowocował kilkukrotnym przyznaniem jej wojewódzkiego stypendium twórczego oraz kilku znaczących nagród, w tym Nagród Wojewody Bydgoskiego za twórczość i upowszechnianie kultury oraz w 1987r – Nagrody Premiera dla wybitnych twórców Ludowych Kaszub.

W latach 90-tych ze względu na wiek i stan zdrowia wycofała się z intensywnej działalności instruktorskiej, jednakże na prośbę Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach, powróciła do tej działalności w ograniczonym zakresie w roku 2013, co zaowocowało wydaniem Teki z wzorami haftu Aleksandry Lubińskiej z Chojnic. W tym też roku otrzymała nagrodę specjalną w Konkursie Dokonania Roku Powiatu Chojnickiego w kategorii osobowość, za całokształt twórczości i podjęcie trudu odrodzenia haftu kaszubskiego w regionie.


Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry