Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Chojnice

Kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to okazja do wspólnego świętowania i powód do dumy z polskiej historii dla wielu z nas. W tym roku 11 listopada przypada w piątek, co stwarza możliwość organizacji okolicznościowych imprez i wydarzeń przez cały długi weekend.

W gminie Chojnice Narodowe Święto Niepodległości będzie obchodzone na wiele sposobów i w kilku miejscowościach.

10 listopada 2022 Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach zaprasza na akademię okolicznościową z okazji Święta Niepodległości pt. "MY MALI PATRIOCI". Akademia odbędzie się w sali widowiskowej domu kultury w  czwartek o godzinie 15.00. W  programie: uroczyste podniesienie Flagi Narodowej z udziałem OSP Swornegacie, konkursy muzyczne związane z dniem niepodległości, kolorowanki patriotyczne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W Ciechocinie, tradycyjnie już, świętowanie z okazji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie połączone z uroczystością odpustową ku czci św. Marcina – patrona miejscowego kościoła. 11 listopada o  godz. 11.30 odbędzie się apel pamięci przy figurze świętego Marcina (teren przy kościele). Uczestnicy apelu w kolorowym korowodzie przejdą do kościoła, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. W intencji Parafii i Ojczyzny. Po Mszy koncert patriotyczny zespołu Kaszebe z Chojnic. Organizatorami wydarzenia jest Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem i Świetlica Wiejska w Ciechocinie.

Parafia w Ostrowitem zaprasza również w niedzielę 13 listopada do miejscowego kościoła. O godz. 10.45 rozpocznie się Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji Ojczyzny, a po uroczystej Mszy św. (godz.11.00) odbędzie się koncert patriotyczny CHORUS NEPOMUCENCIS.

11 listopada, o godz. 16 w Wiejskim Domu Kultury w Silnie odbędzie się Biesiada Sileńska. Gala wpisuje się w ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rok Botaniki. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewni chór złożony z mieszkańców gminy Chojnice, oraz chór Sacre Coeur z Poznania. W repertuarze znajdą się liczne pieśni i piosenki patriotyczne oraz żołnierskie, gdzie w tekstach pojawiają się motywy roślinne: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”. W tematycznym repertuarze wystąpią też dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia do domu kultury w Silnie. Zaplanowano również skromny poczęstunek – inspirowany światem roślinnym. Będzie też okazja do rozrywki -  konkursy botaniczne, wspólne śpiewanie i biesiadowanie. Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Botanicznego w ramach Roku Botaniki

13 listopada do  Świetlicy Wiejskiej w Klawkowie zaprasza sołtys oraz instruktorka miejscowej świetlicy. Od godz. 15.00 rozpocznie się tam integracyjne spotkanie dla wszystkich, którzy chcą wspólnie świętować odzyskanie niepodległości przez Polskę. W programie występy miejscowego chóru, tańce narodowe w wykonaniu dzieci z Klawkowa i słodki poczęstunek.

14 listopada w domu kultury w Ogorzelinach odbędzie się spotkanie dla seniorów z sołectw Ogorzeliny, Doręgowice, Nowy Dwór – Cołdanki. Na uroczystość „Dnia Seniora w barwach narodowych” zapraszają sołtysi wymienionych miejscowości i instruktorzy placówek Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. W programie wystawa prac plastycznych, wspólny śpiew, występy artystyczne seniorów, sekcji tanecznej Ogo Dance oraz dzieci z grupy "Zabawa w teatr". Udział w wydarzeniu jest możliwy po uprzednim zapisie u sołtysów wymienionych sołectw.

Poniżej zamieszczamy nagranie z próby chóru w Klawkowie - występu "na żywo" będzie można wysłuchać w Silnie i Klawkowie