Seniorzy poznawali kulturę kaszubską

Kultura kaszubska niezmiennie urzeka swoim pięknem i unikatowością. Przekonać się o tym mogli uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Akolada i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Mieszkańcy gminy, którzy zgłosili się do udziału w projekcie pn.: „Skąd w ogrodzie się wzięło kaszubskie rękodzieło?” rozpoczęli swoją przygodę z dziedzictwem kulturowym Kaszub. Grupy seniorów, które zawiązały się przy świetlicach GOK, odwiedziły miejsca w najbliższej okolicy, gdzie tradycje kaszubskie są wciąż żywe.

Pierwszym etapem wycieczki były Brusy-Jaglie. Uczestnicy wycieczki odwiedzili tam dom Józefa Chełmowskiego–nieżyjącego już  artysty ludowego z Brus. Podczas zwiedzania domu, ogrodu i warsztatu twórcy, przekonali się, że niebezpodstawnie nazywany jest on kaszubskim Leonardo da Vinci. Jego rzeźby, obrazy i wynalazki zachwyciły gości. Równie piękne i barwne była opowieści jego córki i wnuczek, dzięki którym goście mogli poznać ciekawe szczegóły z życia artysty i sporo dowiedzieć się o jego twórczości.

Zajęcia grupowe dla wszystkich uczestników wycieczki przewidziano w sąsiadującej z domem Józefa Chełmowskiego Chacie Kaszubskiej. Prowadzący je, p. Krzysztof Gradowski o zgromadzonych tam eksponatach opowiadał bardzo ciekawie i z wielką ekspresją. Każdy pokazywany przez niego przedmiot miał swoją historię. Bardzo interesująco prowadził też dialog z uczestnikami warsztatów na temat wagi tradycji, regionalizmie i roli Małych Ojczyzn.

Równie ciekawa okazała się wizyta w Swornegaciach. Pracownicy Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego i Wiejskiego Domu Kultury dokładają wszelkich starań, aby tradycje kaszubskie były tam wciąż żywe. Realizowane w Swornegaciach warsztaty wypieku tradycyjnego chleba, wikliniarskie i garncarskie cieszą się ogromnym powodzeniem. Równie interesujące są dla gości odwiedzających tę miejscowość „czwartki kaszubskie” , czyli cotygodniowe letnie spotkania z muzyką regionalną graną „na żywo” przed publicznością. Ponieważ wizyta seniorów w Swornegaciach przypadła akurat na czwartek, uczestnicy wycieczki mieli okazję do wysłuchania kapeli Bas z Sierakowic.

Pełni wrażeń, bogatsi o wiedzę na temat kultury i tradycji kaszubskich wszyscy zmęczeni wracali do domów. Wycieczka okazała się niezwykle udana – z pewnością przyczyniła się do uwrażliwienia jej uczestników na piękno i unikatowość Kaszub.