Inicjatywa Lokalna mieszkańców Silna

Drodzy Sąsiedzi - Mieszkańcy Silna,

mieszkamy w różnych częściach naszej wsi. Naturalnym miejscem naszych spotkań i organizacji wydarzeń stał się plac przy naszej podcieniowej zabytkowej chacie podcieniowej, przy której także przy Waszym przy zaangażowaniu stworzony został wiejski ogród i stylowa wiata.

Zamarzyło się nam, aby nie tylko ten centralny punkt wsi był jej wizytówką. Prze wiele lat nasze oczy cieszyły nasadzenia na skarpach wzdłuż głównej ulicy (  DW 240). Gruntowana przebudowa drogi i poszerzenie jej o ścieżkę pieszo - rowerową  spowodowała konieczność usunięcia dotychczasowej roślinności.

Obecnie skarpy są wyłącznie wykaszane i na pewno nie są wizytówką naszej wsi.

W wyniku rozmów zdecydowaliśmy by jako grupa inicjatywna mieszkańców złożyć wniosek do konkursu ogłoszonego przez UG w Chojnicach .W roku 2020  w ramach tego konkursu udało się nam ogrodzić plac zabaw. Z realizacji tamtego projektu wyciągnęliśmy wiele wniosków. Jesteśmy świadomi, że panująca w dalszym ciągu pandemia wymusza na nas uwzględnienie wielu obostrzeń w zaplanowanych działaniach i harmonogramie ich wykonania . Jesteśmy jednak gotowi by zaangażować się w dalszą poprawę estetyki naszej wsi liczymy także ,że do nas dołączycie.

Ku naszej radości nasz wniosek o tytule .”Silno- wieś nasza sielska, anielska” znalazł się w gronie zwycięzców i otrzymał  dofinansowanie w kwocie 12 tys. zł ze środków Gminy Chojnice .

W ramach pracy własnej zadeklarowaliśmy wykonanie samodzielne wszystkich prac  przygotowawczych i nasadzeń roślinności.

Otrzymaliśmy także deklarację zaangażowania się w projekt druhów z lokalnej jednostki OSP oraz zawodników Klubu Sportowego Meteor Silno. Dodatkowo swoją pomoc przy realizacji zadania zadeklarowała grupa nieformalna młodzieży, która przy domu kultury realizuje swój projekt w „Odyseja chojnicka”.

Wśród koniecznych do wykonania prac mamy:

- wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz pomiary skarp,

- wygrabienie całości , usuniecie większych zachwaszczeń i zalegającego  fragmentami gruzu,

- wykonanie oprysków odchwaszczających skarpy,

- usuniecie  częściowo darni,

-  rozłożenie i montaż maty szkółkarskiej,

- wykonanie nasadzeń roślinności,

- pielęgnację roślin

- wykonanie i montaż tabliczek informacyjnych dotyczących nasadzonej roślinności,

- umieszczenie plakatów informacyjnych dotyczących inicjatywy oraz źródeł jej finansowania,

- przygotowanie prezentacji multimedialnej z przebiegu realizacji inicjatywy i jej prezentacja w trakcie zebrania mieszkańców sołectw ( w przypadku odwołania zebrania prezentacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej Wiejskiego Domu Kultury w Silnie i profilu FB).

By włączyć szersze grono mieszkańców Silna, zaplanowaliśmy ogłoszenie w okresie letnim konkursu  pn. ”Silno- wieś nasza sielska, anielska - podaj 3 powody , dla których warto tu mieszkać”. Wyróżnione, najciekawsze prace  zostaną zaprezentowane w postaci  tabliczek  zamontowanych miedzy nowymi  nasadzeniami. Za opracowanie regulaminu, powołanie komisji konkursowej, wykonanie i montaż tabliczek, będzie odpowiedzialna młodzież skupiona przy Wiejskim Domu Kultury w Silnie  wraz kierownikiem i instruktorami placówki.

Liczymy na to, że wesprzecie nas swoją obecnością i pomocą  przy wykonywaniu kolejnych etapów projektu.

O terminach  prac będziemy Was informować poprzez informacje na profilu FB WDK w Silnie oraz ogłoszeniami w gablotach informacyjnych.

Serdecznie Was zapraszamy !

Autorzy projektu - Grupa Inicjatywna Mieszkańców Silna