Z OSTATNIEJ CHWILI…. udało się ….

Muzeum Historii Polski po raz ósmy przyznało dofinansowania w konkursie "Patriotyzm Jutra", programie wspierającym organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, które realizują projekty z zakresu pielęgnowania i promowania lokalnego dziedzictwa i kultury.

Wśród 159 nagrodzonych projektów , na 1500 które nadesłano na tegoroczną edycję, znalazł się projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach  i uzyskał 20 tys. zł dofinansowania

Projekt  GOK –u to „GEOCACHING na szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich”.

Rocznica bitwy pod Krojantami obchodzona jest rokrocznie uroczyście, a od kilku lat towarzyszy jej rekonstrukcja pamiętnej bitwy.

Jednak kontekst historyczny wydarzenia oraz  rzetelne fakty związane z Szarżą są nieznane zarówno mieszkańcom gminy (zwłaszcza młodszym), jak i turystom.

Projekt  GOK- u został opracowany, aby poprzez popularyzowanie historii regionu związanej z Kampanią Wrześniową, wypromować postawy patriotyczne na przykładzie uczestników bitwy pod Krojantami oraz uświadomić mieszkańców gminy Chojnice ważność rozgrywających się tu walk i ich znaczenia dla obecnego obrazu Polski.

W ramach zadania 60 młodych z placówek GOK- u  pozna historię Szarży pod Krojantami i przyczyni się do jej upowszechnienia poprzez założenie na terenie gminy Chojnice kilkudziesięciu geocachy z informacjami dotyczącymi tej bitwy.

Projekt zakłada połączenie tradycyjnych form edukacyjnych z nowoczesnymi sposobami gromadzenia i przekazywania wiedzy.

Geocaching to bardzo popularna gra terenowa użytkowników odbiorników GPS. Według danych na stroniegeocaching.pl w Polsce znajduje się 35.801 skrytek a 91.986 użytkowników znalazło przynajmniej jedną skrytkę.

Pomimo tak dużej popularności zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, w gminie Chojnice geocaching jest mało znaną formą rozrywki, edukacji i promocji regionu -znajduje się tu tylko 8 skrytek.

Projekt  GOK –u „GEOCACHING na szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich” to już drugi projekt doceniony przez kapitułę konkursu. Pierwszym  był projekt „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polsczi”, w ramach którego stworzona został gra terenowa „Detektywi kaszubskich historii” oraz „Test Kaszuba”. Należy przypomnieć, że projekt ten został wytypowany jako jeden z 10 najciekawszych projektów podejmujących tematykę wielokulturowości  w edukacji i zaprezentowany  w roku 2015 na międzynarodowej konferencji w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie”.