„Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło part drëdżi”

„Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło part drëdżi”

DZIEDZICTWO KULTUROWE 2016

Kultura ludowa i tradycyjna

Projekt: „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło part drëdżi”

- wnioskowana kwota: 25.200 zł

- przyznano dotację w kwocie: 25.000 zł

 

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach kontynuuje działania mające na celu odrodzenie tradycji haftu kaszubskiego według wzorów charakterystycznych dla regionu chojnickiego i jego popularyzację na Kaszubach.

W roku 2014 dzięki dotacji z MKiDN pracownikom GOK-u udało się zainteresować sporą grupę mieszkańców gminy Chojnice tradycjami hafciarskimi.  Bodźcem do opracowania drugiej części  projektu była rozmowa z p. Wandą Szkulmowską (wybitną regionalistką, znawczynią kultury ludowej),  która towarzyszyła uczestnikom zadania podczas realizacji pierwszych działań. To ona wskazała p. Aleksandrę Lubińską, jako twórczynię wybitną i autorkę wzorów charakterystycznych dla regionu. Zwróciła również uwagę na fakt, iż wzory te były „żywe”, dopóki ich autorka prowadziła ożywioną działalność instruktorską. Bardziej zaawansowanym hafciarkom pomagała w komponowaniu własnych wzorów, mniej wprawnym dawała do przerysowywania własne kompozycje. Gdy w latach 90 - tych, ze względu na swój wiek zaczęła wycofywać się z zawodu, tradycje hafciarskie zaczęły w regionie chojnickim zanikać. Dzięki realizacji projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło” udało się jeszcze raz zaktywizować ponad 80-letnią p. Aleksandrę Lubińską do działalności instruktorskiej i przekazania przez nią, do celów realizacji projektu, niektórych motywów wykorzystywanych w jej pracach. Działania te spotkały się z dużą przychylnością, zarówno w środowisku etnografów, jak i lokalnej społeczności.

Okazało się, iż istnieje realna potrzeba kontynuowania rozpoczętego dzieła. Uczestniczki pierwszego projektu chciały kultywować hafciarskie tradycje z wykorzystaniem kanonów obowiązujących w hafcie kaszubskim naszego regionu.

Z tego powodu opracowana została druga część projektu „Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło part drëdżi”,na którego realizację również pozyskano dotację z MKiDN. Elementem kluczowym zadania jest opracowanie i wydanie publikacji: teki z wzorami haftu kaszubskiego p. Aleksandry Lubińskiej z Chojnic. Teczka z wzorami mistrzyni zapewni osobom już haftującym podstawowy materiał dydaktyczny w postaci wydawnictwa zawierającego przykłady kompozycji mistrzyni i opracowanego z udziałem etnografów. Projekt zakłada też propozycję zajęć i przedsięwzięć, możliwych do realizacji dzięki wydaniu teki: zajęcia muzealne dla dzieci, konkurs na prace hafciarskie i konkurs dla młodzieży, gdzie zadaniem będzie wykonanie zdjęć haftu kaszubskiego na przedmiotach codziennego użytku.

Zadanie zakłada też promocję wydawnictwa – m.in. spotkania autorskie z prelekcjami etnografów i wystawę prac konkursowych powstałych dzięki wydawnictwu.

W efekcie działań udokumentowane zostanie dziedzictwo kulturowe regionu Chojnic. Mieszkańcy poznają też możliwości wykorzystania haftu współcześnie – do promowania regionu, aktywizacji młodzieży i dorosłych, integracji.

autor zdjęcia: www.martapotulska.pl

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem