„Nie taki straszny dwór…”

„Nie taki straszny dwór…”

KULTURA DOSTĘPNA 2016

Projekt „Nie taki straszny dwór…”

- wnioskowana kwota: 81 tys. zł

- przyznano dotację w kwocie  41 tys. zł;

 

Głównym celem zadania jest udostępnienie mieszkańcom gminy Chojnice muzycznej kultury wysokiej z zakresu opery, operetki i musicalu i umożliwienie poszerzenia wiedzy na temat tych form muzycznych.

Realizację projektu rozpoczniemy od działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. W ramach zajęć edukacyjnych, w 3 placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach odbędzie się cykl 3 audycji pod nazwą „Mini-opery i operetki” dla dzieci i młodzieży.

Audycje te będą przygotowane przez profesjonalnych muzyków, edukatorów muzycznych i śpiewaków operowych (łącznie 9 audycji muzycznych). Dzieciom z pobliskich miejscowości zapewnimy dojazd na te audycje.

Koncerty te zostaną przygotowane tak, aby w przystępny sposób wprowadzić dziecko w świat opery, operetki i musicalu. Każdy koncert, poświęcony konkretnym muzycznym dziełom scenicznym, będzie stanowił zamkniętą całość, a przekazywane treści będą odpowiednie zarówno dla dzieci najmłodszych (od lat 6-ciu), jak i dla nastolatków. Podczas zajęć młodzi ludzie zapoznają się z podstawowymi pojęciami muzycznymi związanymi z operą, operetką i musicalem, nauczą się słuchać tego rodzaju muzyki, pobudzą swoją wrażliwość na barwę i brzmienie i piękno ludzkiego głosu oraz zauważą piękno i bogactwo scenicznych dzieł muzycznych. W trakcie spotkań poprzez wesołą zabawę dzieci będą miały zapewnionych wiele muzycznych doznań, ułatwiających jednocześnie przyswojenie podstawowej wiedzy muzycznej. Kontakt z żywą muzyką wykonywaną na oczach dziecka przez profesjonalnych artystów stanowić będzie źródło wielu niezapomnianych przeżyć.

Jednocześnie realizowany będzie program pn. „Popołudnie z operetką” skierowany do seniorów i osób niepełnosprawnych z gminy Chojnice. Beneficjentami tej części projektu będą osoby szczególnie wykluczone z życia kulturalnego, które ze względu na swój wiek i stan zdrowia nie są w stanie znieść trudów wyjazdu do instytucji kulturalnych w większych miastach. Imienne zaproszenia dla tych osób zostaną dostarczone przez wolontariuszy z danej miejscowości. Wolontariusze pomogą też seniorom i osobom niepełnosprawnym w dotarciu na koncerty. W celu realizacji tej części zadania zakupimy płyty DVD z serii "Największe Operetki" z inscenizacjami operetkowymi wystawionymi na najbardziej prestiżowych scenach świata. W każdej z  placówek (położonych w różnych częściach gminy Chojnice i pozbawionych barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych) odbędzie się cykl spotkań, podczas których seniorzy na dużym ekranie i przy profesjonalnym nagłośnieniu będą mogli znaleźć się w pełnym wdzięku i czaru świecie klasycznej operetki. Na każde spotkanie zaprosimy gościa, który pomoże zrozumieć dane dzieło – przybliży libretto, jego autorów i wykonawców. Gośćmi „Popołudnia z operetką” będą śpiewacy operowi, edukatorzy muzyczni, muzycy i profesjonalni konferansjerzy. W ramach projektu zorganizujemy także 2 wyjazdy na sceniczne dzieła muzyczne do Bydgoszczy 80 najmłodszych mieszkańców gminy Chojnice. Młodzi ludzie będą przygotowani do wzięcia udziału w ambitnych wydarzeniach muzycznych – dzięki zajęciom w świetlicach i domach kultury nauczą się słuchać i rozumieć muzyki o artystycznie wysokim poziomie. Edukacyjne treści przekazywane im podczas audycji umożliwią im nie tylko wzrost wiedzy muzycznej, ale także historii powszechnej, historii kultury. Ważnym elementem będzie też rola wychowawcza koncertów: uczenie ogólnej kultury zachowań, wyrabianie potrzeby i radości, jaką niesie obcowanie ze sztuką.

Realizację projektu zakończymy w sierpniu organizacją plenerowych koncertów muzyki klasycznej z elementami opery, operetki i musicalu w miejscowościach Silno, Ogorzeliny i Swornegacie, zorganizowanych w plenerze. Koncerty te zorganizujemy na bazie wiejskich domów kultury obsługujących różne części gminy Chojnice. Koncerty zostaną poprzedzone akcją promocyjną przeprowadzoną w lokalnych mediach i przez liderów lokalnych społeczności. Wstęp na koncerty będzie bezpłatny. Warunki organizacyjne będą sprzyjały komfortowemu udziałowi w wydarzeniu min. kilkuset uczestników. Dla seniorów i osób niepełnosprawnych zabezpieczymy miejsca dostosowane do ich potrzeb. Dzieci, młodzież, uczęszczające do świetlic i domów kultury w naszej gminie będą miały zapewniony dojazd. Koncerty zostaną poprzedzone występem dzieci biorącymi udział w zajęciach muzycznych w naszych placówkach – w ten sposób mieszkańcy gminy Chojnice przekonają o tym, że warto się uczyć się muzykowania od najmłodszych lat. Koncerty te będą miały na celu udostępnianie kultury wysokiej i kształtowanie zainteresowania muzyką klasyczną wśród wszystkich grup społecznych gminy Chojnice. Koncerty zostaną poprowadzone przez doświadczonego konferansjera, który przybliży biografie kompozytorów oraz opowie anegdoty związane z historią powstania prezentowanych dzieł. Do realizacji przedsięwzięcia zaproszono wybitnych śpiewaków i muzyków, współpracujących z największymi scenami w Polsce. Artystów usłyszymy w największych przebojach musicalowych, najpopularniejszych fragmentach arii oraz duetów z oper i operetek. Tak kompleksowo zrealizowany projekt pozwoli na ukształtowanie świadomych odbiorców muzyki klasycznej oraz jej upowszechnienie na terenie wiejskiej gminy Chojnice.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem