Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Działały dla Niepodległej

| Opublikowane w: Projekty realizowane
Działały dla Niepodległej

Dobiegł końca projekt pn.: „Historia o tym, że nawet z kuchni drogi mogą wieść ku wolności”. Celem realizacji zadania było  upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach, osobach i miejscach związanych z odzyskaniem niepodległości w regionie chojnickim, oraz pokazanie, jak ważna w tym procesie była działalność kobiet i pielęgnowanie przez nie polskich tradycji, języka i kultury.  W nawiązaniu do działalności lokalnych patriotek - członkiń Kół Polek i Ziemianek, mieszkańcy Pawłowa Klawkowa i Swornegaci wzięli udział w warsztatach tanecznych i  kulinarnych. Dodatkowo w Swornegaciach, Silnie i Ogorzelinach realizowane były warsztaty artystyczne. Zorganizowano też konkurs literacki. Tematem prac były biografie działaczek regionalnych – niepodległościowych i społecznych, jako  inspiracja do przemyśleń na temat różnych form walki o niepodległość oraz działalność Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Chojnice, jako spuścizna idei Zjednoczonego Koła Ziemianek.

Zwycięskie prace literackie oraz prace plastyczne młodych ludzi posłużyły do zorganizowania wystawy towarzyszącej uroczystej gali zorganizowanej na zakończenie projektu.

Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi elementami wystawy zamieszczonymi poniżej. Plansze, stworzone dzięki zaangażowaniu się uczestników projektu, pomogą bliżej poznać postacie kobiet, które swoją działalnością przyczyniły się nie tylko do zachowania polskich tradycji, języka i kultury, ale również do budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Praca literacka I miejsce

Praca literacka II miejsce

Praca literacka III miejsce

Wyróżnienie

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem