Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

W Domu Kultury w Silnie wyplatają ze słomy

| Opublikowane w: Projekty realizowane, Silno
W Domu Kultury w Silnie wyplatają ze słomy

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje zadanie pn.: „Mistrz tradycji – Zygmunt Kędzierski”. Projekt jest w pełni finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki dotacji w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna.

Zygmunt Kędzierski jest twórcą ludowym, od ponad 20 lat prezesem bydgosko-toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych a także byłym członkiem Zarządu Głównego STL. Zygmunt Kędzierski jest wszechstronnie uzdolnionym artystą i rękodzielnikiem. Specjalizuje się głównie w rzeźbie w drewnie oraz malarstwie na szkle, niemniej jego prace obejmują różną tematykę i dotyczą różnych materiałów. Są wśród nich: tradycyjne rękodzieło, rzeźba i malarstwo, rzeźby sakralne, maski, gwiazdy kolędnicze, obrazy na szkle, drewniane figury, postacie, rzeźby świętych (anioły, postacie świętych, krzyże, rzeźby Chrystusa), zabawki ludowe. Jest również jedną z nielicznych w regionie południowych Kaszub osób potrafiących tworzyć ozdoby i przedmioty obrzędowe i użytkowe ze słomy. Tą właśnie umiejętnością dzieli się z uczestnikami ministerialnego projektu. W ostatnich dniach, prócz stałej grupy uczniów, w warsztatach z „mistrzem tradycji” udział wzięły członkinie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Pawłowa i okolic. Dla mieszkanek Pawłowa była to doskonała okazja do zapoznania się z nieznaną im dotąd dziedziną rękodzieła kaszubskiego, dla stałych uczestników kursu możliwość zapoznania się z metodyką pracy podczas przekazywania wiedzy na temat sztuki ludowej Kaszub.

Obie grupy na pewno sporo się nauczyły, a zbliżający się czas Adwentu będzie doskonała okazją do wykorzystania zdobytych umiejętności i samodzielnego wykonania ozdób choinkowych ze słomy.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego przebieg projektu Mistrz tradycji - Zygmunt Kędzierski"

 

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem