Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Mieszkańcy Racławek stworzyli „Wyspę Marzeń”

| Opublikowane w: Projekty zakończone
Mieszkańcy Racławek stworzyli „Wyspę  Marzeń”

Dzięki projektowi Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach pn.: „Mieć pomysł na kulturę” mieszkańcy gminnych miejscowości mają okazję do realizacji swoich „pomysłów na kulturę”.

Jeszcze przed wakacjami GOK przeprowadził  konkurs na inicjatywy lokalne – najciekawsze z nich uzyskały wsparcie finansowe, merytoryczne i rzeczowe  i obecnie kończy się ich realizacja.

Najwyżej ocenionym pomysłem była inicjatywa mieszkańców Racławek "Wyspa Marzeń"- od Kosznajdra do Kaszuba, od małego do dużego”.  Projekt polegał na stworzeniu instalacji artystycznej na wyspie położonej w zabytkowym parku w Racławkach.

Pomysłodawcy zadania: p. Dorota Kosidowska, Zofia Zdebska, Marcin Gierek i Maria Dulek nie spodziewali się, że ich projekt zaktywizuje aż tak liczną rzeszę mieszkańców Racławek. W realizację zadania zaangażowali się dzieci, seniorzy, dorośli – i jak podkreślają inicjatorzy – mężczyźni, których, jak wiadomo ciężko zaangażować w przedsięwzięcia związane z kulturą.

W ramach projektu na wyspie  wykonano szereg prac, mających charakter pleneru artystycznego. Powstały płotki  z wykorzystaniem wzorów haftu kaszubskiego – mieszkańcy sami wykonali elementy płotków i wymalowali je w kwiaty i wzory kaszubskie. Z drzew, które zostały złamane podczas nawałnicy wykonano artystyczny stolik i krzesła. Wykręcone drzewa znajdujące się nieopodal wyspy posłużyły jako podstawa do prezentacji instalacji artystycznych wykonanych z wikliny i kwiatów. Uwieńczeniem pracy wokół Wyspy Marzeń  było odmalowanie studni i otaczających ją kamieni.

Realizując projekt mieszkańcy wspólnymi siłami uporządkowali część parku, który ucierpiał w ubiegłorocznej nawałnicy. Stworzyli nie tylko miejsce do międzypokoleniowych spotkań, w którym kultura Kaszub spotyka się z kulturą Kosznajdrów, ale przede wszystkim okazję do zaspokojenia swoich potrzeb bycia kreatywnymi.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu DOM Kultury + Inicjatywy lokalne 2018

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem