Wyniki konkursu literackiego

Rok 2018 jest rokiem, w którym wspólnie świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest też okazją do zgłębiania i podnoszenie poziomu wiedzy historycznej o nietuzinkowych osobach, wydarzeniach i rozlicznych miejscach pamięci związanych z odzyskaniem niepodległości i jej ugruntowywaniem.  Przyłączając się do wspólnych obchodów, oraz chcąc upamiętnić niezwykłe dzieje Polski i Polaków Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje projekt pn.: „Lekcje sztuki i wolności”. Jednym z elementów projektu jest konkurs literaki, który został ogłoszony w sierpniu br.

Konkurs literacki skierowany był do osób dorosłych i młodzieży z powiatu chojnickiego. Przedmiotem konkursu były prace literackie w dowolnej formie (opowiadanie, wiersz, legenda, artykuł prasowy…), w dwóch kategoriach:

A. Analizy i wnioski historyczne na temat okresu w historii, kiedy Polska odzyskiwała i ugruntowywała swoją niepodległość – z uwzględnieniem historii lokalnej

B.  Refleksje na temat znaczenia słów „wolność” i „niepodległość” w szerokim kontekście historycznym – także z uwzględnieniem historii najnowszej

Nadesłane na konkurs prace zostały ocenione przez Komisję Konkursową, w składzie:

Maria Eichlert

Andrzej Lorbiecki

Justyna Rząska

Dorota Chmara

Piotr Dyląg

Zgodnie z postanowieniami członków Komisji, organizator postanowił odstąpić do wręczenia sześciu równorzędnych nagród – zgodnie z zapisem w Regulaminie Konkursu:  Rozdział VI, Postanowienia końcowe § 12, który brzmi:

„Oddanie prac do konkursu jest równoznaczne z akceptacją zasad niniejszego konkursu. Organizator zastrzega sobie prawo zmian zapisów regulaminu bez podania przyczyny. Wszelkie zmiany regulaminu stają się obowiązujące po opublikowaniu ich na stronie internetowej  organizatora”

Komisja Konkursowa zadecydowała o następującym podziale nagród:

Miejsce I: Ewa Chrapkiewicz „Z pamiętnika chórzystki”– nagroda w wysokości 1500 zł

Miejsce II: - Katarzyna Habecka – „Józek i jego niepodległość” - nagroda w wysokości – 800zł

Miejsce III: Hanna Wiśniewska – „Lekcje sztuki i wolności” - nagroda w wysokości  700zł

Wyróżnienia:  Michalina Sikora, Jan Malicki, Pola Paurowska– nagrody w wysokości 200zł

Ze wszystkim wymienionymi osobami Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach skontaktuje się w najbliższych dniach poprzez pocztę elektroniczną – na adres, z którego nadesłane zostały prace.

Zwycięskie prace (miejsca I-III) zostaną opublikowane w okolicznościowej „jedniodniówce” oraz na stronie Gminnego Ośrodka Kultury. Zwycięzcom gratulujemy, a czytelników zachęcamy już dziś do lektury tego wydawnictwa.

Konkurs jest elementem projektu "Lekcje sztuki i wolności"  Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa"