Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Mistrz tradycji – Zygmunt Kędzierski

| Opublikowane w: Projekty realizowane
Mistrz tradycji – Zygmunt Kędzierski

Od trzech lat, w ramach programów Ministra Kultury w priorytecie: Kultura ludowa i tradycyjna realizowane jest  zadanie ”Mistrz tradycji”. Celem zadania jest wspieranie procesu transmisji międzypokoleniowej w obrębie danej wspólnoty kulturowej przejawiającego się w bezpośrednim międzyludzkim przekazie wiedzy, umiejętności, funkcji. Gminny Ośrodek Kultury po raz trzeci realizuje projekt w tym zakresie. Wcześniejsze projekty dotyczyły haftu (mistrzem tradycji była Aleksandra Lubińska) i wyplatania ze sworów ( realizowany z Czesławem Hincem).

Obecnie trwa realizacja projektu pn.: „Mistrz tradycji  - Zygmunt Kędzierski”, który dotyczy tworzenia  wyrobów ze słomy związanych z obchodzeniem na Kaszubach świąt kalendarzowych i religijnych.

A to dlatego, że Kaszuby rzadko kojarzone są z wyrobami ze słomy. Wyplatanie i tworzenie wyrobów ze słomy to jedna z technik rękodzieła wytwarzana ręcznie. Forma ta jest bardzo pracochłonna. Wymaga dużej wiedzy, precyzji, umiejętności manualnych, sprawnych i zwinnych rąk oraz twórczych pomysłów. Na Kaszubach wyroby ze słomy są ściśle powiązane z obrzędowością a ich tworzenie odbywa się zgodnie z porami roku i rokiem liturgicznym. Są to najczęściej przedmioty wykorzystywane podczas obchodzenia świąt kalendarzowych i religijnych - ze słomy wykonywane są marzanny na pożegnanie zimy, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe. Obrzędowo najbogatszym na Kaszubach jest okres tzw. Godnich Świąt, czyli od Wigilii do Trzech Króli. Podczas Adwentu, gdy szybko zapadał zmierzch, spotykano się niegdyś w gronie bliskich i sąsiadów, by m.in. przygotowywać ozdoby na podłaźniczki (później choinki), stroje i rekwizyty dla grup kolędniczych tzw. Gwiôzdków – w tym elementy słomiane.

Obecnie mieszkańcy regionu chojnickiego coraz mniej wagi przywiązują do tradycyjnych przygotowań przed świętami. Wyroby rękodzielnicze zastępują gotowymi – kupionymi w sklepie, często nawet nie wytworzonymi w Polsce. Zjawisko to dotyczy również wyrobów ze słomy: palm wielkanocnych, ozdób bożonarodzeniowych etc. Mieszkańcy regionu nie potrafią już tworzyć słomianych ozdób tradycyjnymi metodami. To wielka strata, zwłaszcza, że wraz z zanikiem umiejętności tworzenia ze słomy zanika też tradycja spotykania się i wspólnego przygotowywania słomianych wyrobów przed poszczególnymi świętami a także wykorzystywania ich podczas obchodów świąt.

Realizacja projektu ma ożywić  tradycję wykonywania przedmiotów obrzędowych ze słomy w regionie. Mistrz tego rękodzieła – Zygmunt Kędzierski dzieli się swoimi umiejętnościami podczas cyklicznych spotkaniach w WDK w Silnie ze stałą grupą uczestników. Dzięki temu będą one w niezmienionej formie przekazane kolejnemu pokoleniu.

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem