Seniorzy prowadzili warsztaty

W dziesięciu placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach realizowany jest projekt „Skąd w ogrodzie się wzięło kaszubskie rękodzieło?”. Uczestnicy tego zadania – seniorzy z gminy Chojnice, zgłębiają tajniki różnych technik rękodzielniczych m.in. wikliniarstwa, plecionkarstwa, malowania na szkle czy toczenia na kole garncarskim. Przedmioty, które tworzą, mają służyć do upiększenia ogrodów oraz nadania przydomowym posesjom wyglądu jak najbardziej zbliżonego do tradycyjnych wiejskich ogrodów.

W początkowym etapie projektu współpracowali z rękodzielnikami i twórcami ludowymi nabywając wiedzy i umiejętności z zakresu różnych technik plastyki ludowej. Następnie doskonali swoje umiejętności w jednym tylko rzemiośle. Obecnie przekazują to, czego nauczyli się wcześniej, innym.

W bardzo widowiskowy sposób wywiązali się ze swojego zadania seniorzy z Ogorzelin i Pawłowa. Przeprowadzili oni zajęcia plecionkarskie w Centrum Handlowym Brama Pomorza - tuż obok wystawy prezentującej wyroby rękodzielnicze wszystkich uczestników projektu. Chętni mogli nauczyć się podstawowych splotów i pod czujnym okiem prowadzących wykonać jesienne liście ze sznurka, podkładki pod kubki a nawet aniołki – wczuwając się w klimat nadchodzących świąt!