Spotkanie z historią w tle

Mieszkańcy Ciechocina, Racławek, Doręgowic, Ogorzelin i Nowego Dworu spotkali się w domu kultury w Ogorzelinach, na wydarzeniu promującym nowy cykl podcastu pn. „Kosznajderia – historie nagrane”. Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny liczba gości była ograniczona, jednakże ich dobór był nieprzypadkowy – zaproszono mieszkańców kilku wsi z gminy Chojnice, które są położone w granicach dawnej Kosznajderii.

Goście wydarzenia mieli okazję sprawdzić się w konkursie wiedzy na temat Kosznajderii. Były pytania na temat dawnych nazw kosznajderskich wsi; zabytków, które do dziś można zobaczyć w poszczególnych miejscowościach oraz zagadki dotyczące archiwalnych zdjęć z regionu Kosznajderii. Niektóre pytania okazały się proste – do odpowiedzi zgłaszały się prawie wszyscy uczestnicy spotkania, niektóre natomiast wymagały podpowiedzi ze strony prowadzących. Najlepiej z konkursowymi zadaniami poradziła sobie p. Renata z Racławek, udzielając najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Wyróżniono też osoby, które równie dobrze odpowiadały na pytania, jednakże nie zawsze zgłaszały się do odpowiedzi tak szybko, jak p. Renata (o przyznawanych punktach decydowała też szybkość zgłoszenia gotowości na odpowiedź).

Po zmaganiach konkursowych był też czas na wspólną rozmowę oraz występ zespołu „Krebane” z Brus. Muzycy wprowadzili uczestników spotkania w świąteczny nastrój, wykonując pastorałki i znane wszystkim kolędy. Te ostatnie oczywiście wraz ze zgromadzonymi gośćmi.

Wydarzenie było elementem zadania „Kosznajderia – historie nagrane. Cz. II”

dofinansowanego ze środków gminy Chojnice