1 Maja - Święto Pracy

1 Maja - Święto Pracy

 

Już niebawem 1 maja - Święto Pracy

Dziś dowiedźmy się - co to za święto?

 

Data Święta Pracy rokrocznie przypada w tym samym terminie, czyli 1 maja.  Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest od 1890 roku, natomiast w Polsce jest świętem państwowym od 1950.

 

Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago.

A co się stało w Chicago?

Sytuacja w Chicago była napięta, poprzez fatalne warunki pracy, niskie płace, a praca do dwunastu godzin na dobę były standardem. W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty, demonstracje i pochody byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana "Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy". Trzy lata po tych tragicznych wydarzeniach, czyli w 1889 – II Międzynarodówka (czyli międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych) uznała dzień 1 maja Świętem Pracy. Chciano w ten sposób docenić oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie w wyniku tych zajść poniósł ruch robotniczy.

 

A jak obchodzi się święto 1 maja w Polsce?

Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce miały miejsce w 1890 roku i niejednokrotnie odbywały się wbrew woli zaborców. W 1950 roku rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego. W ten sposób 1 maja stał się dniem wolnym od pracy. Za czasów PRL w Polsce i innych socjalistycznych krajach było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, które zwane było także Świętem Klasy Robotniczej organizowane były huczne pochody, zgromadzenia w wiece, na których obecność była często obowiązkowa.
Obecnie w wielu miastach w Polsce odbywają się marsze, pochody oraz uroczystości związane ze Świętem 1 Maja. Dla wielu osób to także doskonała okazja do zwrócenia uwagi na problematykę braku pracy, niskiej płacy czy nierówności na rynku pracy.

 

Informacje te zosały zaczerpnięte ze strony:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Solidarno%C5%9Bci_Ludzi_Pracy

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry