Wyjazd Seniorów do Zaborskiego Parku Krajobrazowego

W miniony piątek seniorzy z Krojant i Nowego Ostrowitego wybrali się do Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Charzykowach.

Były to pierwsze zajęcia w ramach projektu, „Gdy gorączka pali czoła, mądry Kaszub zbiera zioła" organizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice AKOLADA i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Projekt ten polega na upowszechnianiu tradycji zielarskich (w tym związanych z kulturą kaszubską) przez osoby w wieku 60+.

Pani Justyna Rymon Lipińska wprowadziła nas w tajniki świata ziół. Dowiedzieliśmy się,  jakich roślin używać do nawożenia gleby i z których przygotować gnojówki wzmacniające. Ciekawostką były informacje, o których nie mieliśmy pojęcia, m.in.: zastosowanie gnojówki z wrotyczu pospolitego sprawi, że marchew nie będzie miała robaków, glistnik jaskółcze ziele- zwalcza kurzajki, maści z korzeni żywokostu lekarskiego są stosowane na złamania.
Przed nami jeszcze dużo ciekawych zajęć w ramach tego projektu, które będą odbywać się w naszej świetlicy.