Szanujmy zdrowie sąsiadów - nie palimy w piecach odpadów

Szanujmy zdrowie sąsiadów - nie palimy w piecach odpadów

 

Nasza piękna Polska złota jesień – mieni się kolorami, liście żółkną , czerwienią się by opaść w końcu na ziemię tworząc jesienny dywan dla wszystkich miłośników spacerów. Jesień to także  czas  gdzie dzień staje się krótszy , wiatr mocniej wieje i wieczory stają się chłodniejsze.

Często tej pięknej porze roku towarzyszy czarny kłębiasty dym z kominów  oraz drażniący i nieprzyjemny zapach w powietrzu .

Niestety w okresie grzewczym wiele osób pozbywa się śmieci paląc je w domowych piecach . Metoda ta jest pozornie oszczędna. Wbrew pozorom spalanie odpadów nie pozwoli zaoszczędzić nam na kosztach opału, ponieważ mają one małą wydajność energetyczną , a szkodliwe substancje chemiczne jakie wydają się podczas spalania powodują wiele poważnych chorób.

Szczególnie groźne i niebezpieczne dla naszego zdrowia jest spalanie odpadów  z tworzywa sztucznego np. worków foliowych , butelek plastikowych, opakowań po mleku, soku. Z domowych palenisk do atmosfery wydostają się wtedy szkodliwe substancje chemiczne: takie jak:

-dwutlenek siarki (S02) – powoduje u ludzi trudności w oddychaniu a u roślin zanik chlorofiku ( obumieranie roślin)

-tlenki azotu (NOx)- mogą być przyczyną zapalenia płuc

-tlenek węgla (CO)-  jest trujące dla ludzi i zwierząt

W gospodarstwach domowych można spalać tylko po za opałem

- papier, tekturę, drewno

- odpady kory

-trociny ,wióry, ścinki

Palenie śmieci w domu jest niebezpieczne i  grozi wysoką grzywną .

Może kosztować nas także utratą zdrowia, które w dzisiejszych czasach jest najważniejsze i bezcenne.

 

Dziękuje bardzo serdecznie dzieciom za namalowanie obrazków i przesłanie zdjęć  . Nagrody zostaną wręczone gdy nasze placówki zostaną otwarte;)

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry