Retro Liga. II etap konkursu

Retro Liga. II etap konkursu

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w I etapie historycznego konkursu sportowego „Retro liga” i przysłali odpowiedzi na pytania zamieszczone w ubiegłym tygodniu. Przypominamy tylko, że w  każdym tygodniu na stronie www.gokchojnice.pl zamieścimy dwa pytania, które będą poprzedzone nawiązaniem do historii regionalnego sportu. Konkurs składa się z ośmiu etapów. Po siódmym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w Retro Lidze. Po każdym etapie losujemy nagrodę. Poniżej prezentujemy pytania II etapu.

Pytanie 1

Pionierzy yachtingu lodowego

Początki żeglarstwa lodowego w Polsce związane są z działalnością Klubu Żeglarskiego Chojnice i osobą Ottona Weilanda, który jesienią 1919 roku na podwórzu swojej kamienicy w Chojnicach skonstruował pierwsze ożaglowane sanie lodowe. Konstrukcja ślizgu Weilanda przypominała trójkąt zbity z desek i żagla. W warsztacie Weilanda powstały jednostki żaglowe, które w dość szybkim tempie powiększyły flotę klubu z Charzyków. Pierwszą większą partię ślizgów lodowych w ilości sześciu jednostek zbudowano w 1923 roku. Kadłuby ślizgów składały się z trójkątnej platformy, wspartej trzema płozami umieszczonymi w jej rogach. Drewniane płozy okute były stalowymi prętami, a ich ostrza hartowano końskim tłuszczem. Dzięki większemu ożaglowaniu do 15 m2 sanie lodowe były znacznie szybsze od tych wybudowanych cztery lata wcześniej. Dwa lata później flota bojerów Klubu Żeglarskiego Chojnice powiększyła się o dwa najnowocześniejsze ślizgi konstrukcji słynnego Estończyka Erika von Holsta (Monotyp XV). Tego typu bojery posiadały kroplowy kształt kadłuba, obrotowy maszt i ruchome odlewane płozy, natomiast dźwignia do poruszania steru została zastąpiona kołem sterowym.

W latach międzywojennych bojery służyły żeglarzom do treningu i celów rekreacyjnych. Pierwsze zawody odbyły się 1 stycznia 1928 roku na Jeziorze Charzykowskim. Uznaje się je za pierwszą oficjalną imprezę bojerową w Polsce.

W 1936 roku miłośnicy ślizgów lodowych po raz pierwszy udali się na podbój Europy. Na Mistrzostwa Europy  pojechały dwie załogi z Charzyków.

Gdzie odbyły się te Mistrzostwa Europy?

Foto. Miłośnicy ślizgów lodowych z Charzyków.Trzeci od prawej Otton Weiland. Fotografia ze zbiorów Muzeum Histroyczno - Etnograficznego w Chojnicach.

 

Pytanie 2

Automobiliści

Na początku XX wieku właścicielami większości aut w Chojnicach i okolicy byli Niemcy. Do końca 1906 roku zrejestrowano w mieście trzy automobile. Autem z wyższej półki mógł poszczycić się Richard Gehrke – właściciel sklepu z rowerami. Do niego należał pojazd niemieckiej firmy „Benz & Cie.” z silnikiem o mocy 9 koni mechanicznych. Automobil niemieckiej produkcji posiadał również budowlaniec  Bruno Riedel. Był to dwumiejscowy pojazd marki „Piccolo” wyprodukowany przez firmę „A. Ruppe & Sohn”. Posiadaczem trzeciego samochodu był mechanik Kuno Schiller. Był on właścicielem francuskiej maszyny marki „De Dion Bouton”. Kolejne lata nie przyniosły jakiegoś znaczącego przyrostu aut w regionie. W Chojnicach pojawił się natomiast pierwszy polski właściciel samochodu – dr Jan Łukowicz. Chojnicki lekarz przemieszczał się po miejskich uliczkach wyprodukowanym w Szczecinie „Stoewerem”. Pierwszym zmotoryzowanym ziemianinem zamieszkującym na terenie powiatu chojnickiego był Polak  Adam Wolszlegier z Cołdanek.

Z czasem aut przybywało, a do wzrostu zainteresowania motoryzacją w powiecie chojnickim przyczyniły się rajdy samochodowe. W 1907 roku wielką sensację w regionie wywołał przejazd uczestników rajdu Pekin – Paryż z włoską załogą księcia Scipione Borghese na czele. Książę  przemykał przez Chojnice samochodem marki „Itala”.

W okresie międzywojennym Chojnice były dość często miastem etapowym rajdów samochodowych organizowanych przez Automobilklub Polski.

Dokończ zdanie. Podaj przynajmniej dwie daty.

Maszyny rajdowe z piskiem opon przemknęły przez Chojnice w latach…

 


Ogłoszenie prasowe z "Dziennika Pomorskiego"

Regulamin konkursu

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry