Warsztaty hafciarskie w Klawkowie

Dzieci i młodzież z Klawkowa biorą udział w warsztatach hafciarskich, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w miejscowej świetlicy. Warsztaty hafciarskie były poprzedzone warsztatami rękodzielniczymi, przeprowadzonymi oddzielnie dla grupy dziecięcej i grupy młodzieżowej. Spośród tych dwóch grup wyłoniliśmy osoby, które zainteresowały się haftem na tyle, ażeby zgłębić tajniki jego wykonywana w sposób tradycyjny. Świetlicę odwiedziła artystka ludowa – Marianna Wailandt, która nauczyła uczestników warsztatów podstawowych ściegów wykorzystywanych w hafcie kaszubskim. Dzieci dowiedziały się też, jak przenosić wzory na płótno i jak prawidłowo dobierać kolory. Samodzielnie wykonały też zakładki do książek a obecnie próbują swoich sił wykonując małe serwetki. W swoich pracach wykorzystują wzory udostępnione przez p. Aleksandrę Lubińską – autorkę wzorów charakterystycznych dla regionu chojnickiego.

Dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Dziedzictwo kulturowe – kultura ludowa.

mkidn_01_cmyk

Zapisz siędo naszego newslettera!