Geocaching na szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich

Geocaching na szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich

Projekt „Geocaching na szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich”to kolejny przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym. Projekt został zrealizowany w 2016 roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Uczestnikami przedsięwzięcia byli młodzi mieszkańcy Krojant, Kruszki, Lotynia, Nowej Cerkwi, Pawłowa i Racławek. Jego celem było przybliżenie dzieciom wiedzy na temat działań bojowych 18 Pułku Ułanów Pomorskich prowadzonych 1 września 1939 roku w rejonie Chojnic. Ponadto uczestnicy projektu przyczynili się do założenia na terenie gminy Chojnice 66 geocachy (skrytek) z informacjami dotyczącymi bitwy pod Krojantami oraz działań wojny obronnej na tym terenie.

Geocaching – nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy w 2000 roku. Słowo "cache" w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych dawniej skarbów przez piratów. Przedrostek "geo" (ziemia) oznacza zarówno globalny charakter tej zabawy, jak i analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania, który może zawierać wiele cennych i ciekawych informacji o terenie, na którym go znaleziono. Oprócz angielskiego słowa "geocache" w Polsce stosuje się takie nazwy jak "skrzynka", "skrytka". Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i szybko ewoluowała. Najczęściej zakłada się skrytki w miejscach atrakcyjnych turystycznie i historycznie.

 

Wyprawa szlakiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich może być doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

8 PODSTAWOWYCH KROKÓW GEOCACHERA

1. Wyszukaj darmowe konto w serwisie geocaching.com

2. Otwórz stronę geocaching.com

3. Wpisz swoją lokalizację i wyszukaj skrytki w interesującej cię okolicy.

4. na stronie z wynikiem wyszukiwania kliknij na nazwę którejś ze skrytek.

5. Wprowadź współrzędne skrytki do swojego urządzenia GPS.

6. Przy pomocy GPS znajdź ukryty pojemnik.

7. Wpisz się do dzienniczka odwiedzin i schowaj pojemnik w miejsce, w którym go znalazłeś.

8. Podziel się swoimi wrażeniami i fotografiami w serwisie.

 

 

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem