Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi

Kaszuby są dużym i zróżnicowanym regionem. Legenda o Kaszubach głosi, że gdy Pan Bóg tworzył ziemię, zapomniał o Kaszubach. Anioł, który opiekował się tą krainą upomniał się o nią. Spojrzał więc Pan Bóg na Kaszuby i wysypał ze swojego wora wszystko to, co pozostało Mu po stworzeniu świata. Okazało się, że na dnie było wszystkiego po trochu. Z tych okruchów Bóg uformował : piękne lasy, rzeki, jeziora, łąki, pola, pagórki, piaszczyste plaże i morze. Bóg zaskoczony swym dziełem razem z aniołami podziwiał tą piękną krainę.

Widok na Zatokę Toboka w Swornegaciach z lotu ptaka – przekonuje, że Kaszuby to kraina pięknych lasów i jezior

W okolicy Swornegaci od wieków ziemia nie była urodzajna, na piaszczystym podłożu chętniej rosły bory, niż zboże. Dlatego nie znajdziemy tu bogactw rolniczych. Przyroda rodziła jednak skarby niedostępne w innych częściach Polski. Kaszubskie skarby łączą się z dwoma najważniejszymi dla regionu elementami: lasami i wodami.

Najważniejszym skarbem Kaszub były bory, pełne prostych, mocnych drzew, które idealnie nadawały się do budowy statków lub domów. Dawniej flisacy spławiali je do Bałtyku, a stamtąd trafiały na statki i płynęły do różnych krajów Europy. Oprócz drewna, z Kaszub pochodzi wiele... bursztynu! Nie tylko nad samym Bałtykiem można go było znaleźć po wiosennych sztormach. Bursztyn znajdowano też na bagnach, na polach, nad jeziorami.

W okolicach Sworów wydobywano również torf. O tym, jak robili to Kaszubi możemy dowiedzieć się odsłuchując rozmowy Jana Bernarda Jakubowskiego z matką. Pobierz wywiad.Bory Tucholskie słynęły swego czasu ze zwierzyny, a Brda słynęła z obfitości ryb.

Nie wszyscy wiedzą o wyrobach plecionkarskich ze Sworów. Ich wybitnym twórcą był Maksymilian Moga. Wyplatane przez niego kosze, kobiałki i inne przedmioty znajdowały nabywców z całej Polski i Europy, były wysyłane również za Ocean.

Punkt gry powstał dzięki uprzejmości Active Park-miejsca aktywnego wypoczynku, które oferuje: 17 miejsc noclegowych, jazdę quadami, paintball, spływy kajakowe, strzelanie z wiatrówki. Active Park organizuje: imprezy integracyjne, firmowe, wieczory kawalerskie, urodziny, itd. Więcej na www.quady-pokoje.pl lub pod numerem 600 169 018.