Ruszyła kampania "Czyste powietrze w gminie Chojnice"

Ruszyła kampania

W zeszłym tygodniu w świetlicach i domach kultury gminy Chojnice rozpoczęła się kampania edukacyjna dotycząca konieczności zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza pn.: „Czyste powietrze w gminie Chojnice”. Realizowaliśmy już sprzątanie, także pogadankę na powyższy temat, której towarzyszyły zajęcia manualne – podczas których dzieci utworzyły ekologiczny piec 3D.
Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy Chojnice oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. W szczególności stawiamy na kształtowanie świadomości mieszkańców
w zakresie zagrożeń dla środowiska i zdrowia człowieka, wynikających z nadmiernej emisji zanieczyszczeń 
z nieekologicznych źródeł ciepła stosowanych w gospodarstwach domowych.

Trochę teorii…

W społeczeństwie panuje przekonanie, że za zanieczyszczenie powietrza odpowiada przemysł. Pojęcie emisji zanieczyszczeń powietrza nieodłącznie kojarzy się z wysokimi kominami zakładów przemysłowych. W rzeczywistości to sami mieszkańcy miast i wsi w sezonie grzewczym wprowadzają do powietrza znaczne ilości zanieczyszczeń takich jak pyły zawieszone: PM10, PM2,5, dwutlenek czy węglowodory, takie jak benzo(a)piren. Największe przekroczenia norm zanieczyszczeń występują z powodu spalania paliw stałych w domowych paleniskach i kotłach połączone z patologicznym spalaniem odpadów.

Stan techniczny większości urządzeń, w których odbywa się spalanie paliw w celach grzewczych, jak również jakość tych paliw wykraczają poza standardy przyjęte jako niskoemisyjne czy ekologiczne. Praktyki spalania w kotłach odpadów
z gospodarstw domowych w połączeniu np. z małą prędkością wiatrów decydują o występowaniu przekroczeń poziomów zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia przedostające się do powietrza, którym oddychamy silnie oddziałują za zdrowie ludzi, obiekty budowlane oraz roślinność. Pył zawieszony w powietrzu może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Benzo(a)piren - B(a)P –  wykazuje małą toksyczność ostrą, za to dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie. Związek ten ma udowodnione właściwości rakotwórcze.

Dwutlenek azotu (NO2) może podrażniać płuca i powodować mniejszą odporność na infekcje dróg oddechowych Przedłużające lub częste narażenie na stężenia, które są znacznie wyższe niż zwykle w powietrzu, mogą powodować zwiększoną częstość występowania chorób układu oddechowego u dzieci.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego skutkuje skróceniem średniej długości życia.

Zanieczyszczenie powietrza oddziałuje również w znaczący sposób na środowisko roślinne. Powstające przy spalaniu tworzyw sztucznych czy produktów zawierających PCV albo gumę z opon jedne z najsilniejszych trucizn poznanych przez człowieka - dioksyny i furany - powracają do gleby w postaci pyłów czy opadów atmosferycznych, aż w końcu stają się składnikiem roślin -  produktów żywnościowych.

Oprócz prac do kampanii mieliśmy sporo czasu m.in. na pieczenie ciasteczek oraz bezów, które błyskawicznie zniknęły….

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem