Historia Czartołomia część II

Dziś kolejna część, ty razem będzie to historia Czartołomia, nie tak daleka. Przed pojawieniem się tutaj ludzi były to tereny bagienne, pofałdowane. Piękne widoki przetrwały do dziś i urzekają bez względu na pogodę, czy porę roku. Obecny krajobraz sugeruje, że w dawnych czasach pomiędzy Czartołomiem a Jarcewem było jezioro. Zasilane było wodami z jezior dawniej istniejących w okolicach Chojnic. Przepływała przez jezioro rzeczka kiedyś zwana Chojnica, a obecnie Struga Jarcewska.

Wieś, wraz z pobliską miejscowością Jarcewo, stanowiła w XIV wieku, własność sędziów ziemskich i występowała pod nazwą Sawüst(Zawiść). Na skraju wsi znajduje się XVIII-wieczny dwór wraz z parkiem i stawem (opisany w I części Historii). Do 1830 roku okoliczne ziemie i dwór należały do rodziny Skórzewskich. Ostatnim z rodu był Hilary Skórzewski. Następnie majątek przechodził
z rąk do rąk, aby na koniec 1923 roku stać się własnością Marii i Rudolfa Fischerów. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, tworząc tu PGR, który później przekształcił się w Zakład Doświadczalny Ziemniaka. Od 1997 roku dwór wraz
z kompleksem parkowym znajduje się w prywatnym posiadaniu.

W okolicy miejscowości znajduje się kilka krystalicznie czystych jezior – najbliższe o nazwie Niedźwiedź w odległości 2 kilometrów.

W zeszłoroczne wakacje mieszkańcy mogli obserwować niecodzienne widoki- pojawiła się ekipa filmowa. Kręciła sceny do filmu
o II wojnie światowej. Sceny kręcono w pobliskim Jarcewie i dworku w Czartołomiu. Na planie swoje mniejsze i większe role mieli mieszkańcy naszego powiatu. Film pt.: „Fabryka wielkich mistrzów” będziemy mogli planowo zobaczyć wiosną tego roku na ekranach telewizorów.

Zapisz siędo naszego newslettera!