ODKRYWAMY OBYCZAJE KOSZNAJDERII

Od czercwca KGW ,,Stacja Oaza'' w Ciechocinie realizuje projekt ,,z pokolenia na pokolenie'' w ramach którego wybraliśmy się do muzeum w Chojnicach. Po zwiedzeniu najnowszej wystawy przeszliśmy do lekcji muzealnej podczas której przedstawione zostały zagadnienia dotyczące Kosznajderii: terenów obejmujących omawiany obszar, hipotez powstania nazwy, a także nazwisk potomków społeczności kosznajderskiej. Uczestniczki zapoznały się również ze znanymi osobami, wywodzący mi się z Kosznajderii. Geneza ,,wsi kosznajderskich” sięga XIV w. i obejmuje bogate wydarzenia historyczne, sięgające czasów II wojny światowej. Ciekawostkę stanowiły zwyczaje mieszkańców ,,Kosznajderii”, a także ich życie codzienne, tak wyjątkowe i niepowtarzalne dla ludzi z pokolenia współczesnego. Ostatnią częścią zajęć był pokaz slajdów z archiwalnymi zdjęciami ,,wsi kosznajderskich”.Przed nami kolejne spotkania w świetlicy  na które serdecznie zapraszamy mieszkanki Ciechocina czyli  dawnej kosznajderii.

Projekt finansowany ze środków Gminy Chojnice